Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 30 września 2010

Prezydent: Powinniśmy pamiętać o korzeniach polskiego Sierpnia

Choć od Sierpnia '80 minęło 30 lat, ciągle żyjemy w epoce "Solidarności" - napisał prezydent Bronisław Komorowski w swoim przesłaniu do uczestników odbywającej się w Gdańsku międzynarodowej konferencji pt. "Europa i świat 30 lat po zwycięstwie polskiej Solidarności".

 

W przesłaniu odczytanym w czwartek przez ministra w Kancelarii Prezydenta, Sławomira Nowaka, Bronisław Komorowski podkreślił, że "jest niezwykle ważne, by ta epoka łączyła nas wszystkich niezależnie od tego, skąd przychodzimy i jakie są nasze poglądy".

 

Prezydent zaznaczył, że "powinniśmy pamiętać o korzeniach polskiego Sierpnia. W 1980 r. ogólnospołeczny ruch sprzeciwu przyjął za swoją dewizę solidarność, nazwę postawy budującej więzi społeczne człowieka, nazwę wyrażającą to, co w nas jest najlepsze, to co łączy człowieka z człowiekiem, a nie stawia przeciw sobie".

 

"Z Gdańska płynie znów przesłanie wolności, przypominamy tu o dorobku polskiego Sierpnia 80 (...) Gdańsk to szczególne miejsce utrwalone w podręcznikach historii, tu rozpoczął się dramat II wojny światowej (...) to tutaj kolejne protesty i wystąpienia wolnościowe doprowadziły do wybuchu największego w dziejach ludzkości ruchu walki o prawa człowieka i obywatela - Solidarności" - napisał Bronisław Komorowski.

 

Zdaniem prezydenta, "postawa solidarności jest najwłaściwszą odpowiedzią na europejskie dylematy (...) promowanie wolności i poszanowania praw człowieka i obywatela to wielkie zobowiązanie świata wolnego wobec tych, którzy cały czas walczą o podmiotowość".

 

W spotkaniu organizowanym przez Instytut Lecha Wałęsy w ramach programu "Solidarność dla przyszłości" uczestniczą m.in. Lech Wałęsa, b. premier Tadeusz Mazowiecki, b. prezydent Rumunii Emil Constantinescu, b. prezydent Bułgarii Żeliu Żelew oraz prof. Francis Fukuyama ze Stanford University.

 

(PAP)

Poleć znajomemu