Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 24 września 2010

„Samorząd nie potrzebuje rewolucji, a tylko nowy impuls prorozwojowy”

Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z samorządowcami   |   Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z samorządowcami Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z samorządowcami

Podczas uroczystości z okazji 20-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego prezydent odznaczył samorządowców i zapowiedział powołanie Forum Debaty Publicznej "Samorząd dla Polski". Prace tego gremium mają koordynować m.in. profesorowie Jerzy Regulski i Michał Kulesza.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że chodzi o to, by zainicjować debatę o tym, co można zrobić dla przyspieszenia modernizacji kraju poprzez aktywność na szczeblu samorządowym.

 

- Bardzo chciałbym zaprosić państwa do tej trwałej debaty, ale również chciałem prosić państwa, abyśmy zadbali wspólnie, by sprawy najważniejsze z punktu widzenia przyszłości samorządnej Polski były przedmiotem debaty, tej najszerszej, także debaty w zbliżających się wyborach samorządowych  - powiedział prezydent.

 

Jego zdaniem ma głęboki sens, aby debata w okresie kampanii wyborczej nie tylko toczyła się wokół ważnych dla społeczności lokalnych spraw, ale spraw najważniejszych, takich jak ustrój samorządności polskiej.

 

Prezydent odznaczył 24 osoby związane z samorządem, wśród nich jednego z twórców reformy samorządowej Michała Kuleszę. Odznaczenia otrzymali też m.in.: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, marszałek sejmiku mazowieckiego Adam Struzik, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Bronisław Komorowski podkreślił, że odznaczeni reprezentują polski samorząd ostatnich 20 lat. Pogratulował im i podziękował za pracę. - Samorząd nie potrzebuje rewolucji, a tylko nowy impuls prorozwojowy - dodał. Zaznaczył, że reforma samorządowa sprzed 20 lat to w dalszym ciągu powód do naszej dumy.

 

Prezydent zapowiedział, że na początku 2011 r. przedstawi pakiet legislacyjny, który modernizowałby i dawał nowy impuls samorządowi w Polsce.

 

Zaznaczył, że chodzi o pogłębioną reformę samorządu, a nie rewolucję. Zapowiedział, że w pakiecie tym znalazłoby się m.in. przekształcenie ordynacji wyborczej tak, aby wybory samorządowe w 2014 r. mogły się odbywać w okręgach jednomandatowych we wszystkich jednostkach samorządu terytorialnego. Po to - jak argumentował - by zwiększyć związek obywatela z wyborami samorządowymi.

 

Bronisław Komorowski opowiedział się też za tym, by wzrosło znaczenie lokalnych środowisk i stowarzyszeń, a także jednostek pomocniczych, takich jak m.in. rady osiedli. Według niego, powinny powstać uregulowania prawne dotyczące obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej oraz wysłuchania publicznego.

 

Prezydent opowiedział się też za urealnieniem finansowania zadań samorządów, tak aby środki przekazywane władzom lokalnym były adekwatne do zadań. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu