Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 18 września 2010

Para prezydencka na ceremonii otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010

Ceremonia otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010   |   Ceremonia otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010

Paradą 1500 sportowców z 56 krajów rozpoczęła się na stadionie warszawskiej Legii ceremonia otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych (ELIOS). W obecności ponad 20 tys. widzów, zapłonął Ogień Nadziei zapalony w greckim mieście Aleksandropolis.


Wśród honorowych gości znaleźli m.in. Bronisław i Anna Komorowscy oraz były prezydent Lech Wałęsa z małżonką.

 

Kilkuminutową owacją na stojąco publiczność zgotowała wkraczającej na płytę stadionu reprezentacji kraju, którą prowadził tercet Pierwszych Dam Polski: Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa.

 

- Witam w Polsce, w stolicy kraju, który modernizuje się od 21 lat – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas oficjalnego powitania uczestników olimpiady i gości.


Prezydent podkreślił w swym wystąpieniu, że jest to impreza szczególna, w której wszyscy są zwycięzcami. - Wy już zwyciężyliście wchodząc na arenę tych zawodów - zaznaczył.
 

- Chciałbym wyrazić moją głęboką nadzieję, że ta olimpiada przyczyni się do zbudowania trwałej wrażliwości na sprawę ludzi niepełnosprawnych w Polsce, we wszystkich krajach, które dzisiaj tu w Warszawie na olimpiadzie Państwo reprezentują. To także będzie zwycięstwo nowoczesności - dodał Bronisław Komorowski.

 

Widowisko wyreżyserował mieszkający w Polsce Grek Jorgos Stylianou odpowiedzialny m.in. za ostatnie festiwale piosenki w Opolu i Sopocie. Na scenie wystąpią polskie i zagraniczne gwiazdy estrady. Pożegnanie ekip nastąpi 23 września o godzinie 18 na Torwarze.


Niepełnosprawni intelektualnie sportowcy rywalizować będą w dziewięciu dyscyplinach: bowlingu, lekkoatletyce, jeździe szybkiej na wrotkach, koszykówce, 7-osobowej piłce nożnej kobiet, badmintonie, tenisie ziemnym i stołowym oraz trójboju siłowym.


Historia igrzysk rozpoczęła się w latach 60. ub. wieku. Ruch Olimpiad Specjalnych objął swoim zasięgiem 180 państw i trzy miliony sportowców oraz drugie tyle trenerów, działaczy i wolontariuszy. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu