Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 września 2010

Prezydent odznaczył uczestników wojny obronnej '39

Ordery i odznaczenia z okazji Dnia Weterana   |   Ordery i odznaczenia z okazji Dnia Weterana Ordery i odznaczenia z okazji Dnia Weterana Ordery i odznaczenia z okazji Dnia Weterana Ordery i odznaczenia z okazji Dnia WeteranaOrdery i odznaczenia z okazji Dnia Weterana Ordery i odznaczenia z okazji Dnia Weterana Ordery i odznaczenia z okazji Dnia Weterana Ordery i odznaczenia z okazji Dnia Weterana Ordery i odznaczenia z okazji Dnia Weterana

To wielki przywilej prezydenta, że może wręczać odznaczenia jako formę pamięci i podziękowania w imieniu całego narodu - mówił w czwartek Bronisław Komorowski, wyróżniając kombatantów II wojny światowej z okazji Dnia Weterana.

Prezydent spotkał się w Pałacu Prezydenckim z grupą kombatantów. Wręczył im osobiście lub przekazał na ręce ich rodzin ordery i odznaczenia państwowe; część zostanie wręczona w terminie późniejszym. Uhonorowano nimi uczestników wojny obronnej 1939 r. - za wybitne zasługi dla niepodległości RP.

- To forma choćby najmniejszego podziękowania za rzeczy niezwykłe, za niezwykłe życiorysy, za niezwykłe wydarzenia - powiedział prezydent.

Podkreślił, że za każdym z odznaczeń kryje się konkretna osoba, z która związane są czasem niebywałe wręcz wydarzenia, ogromne zasługi, ale także dramaty. Te biografie to - jak mówił prezydent - element polskiej historii, który czyni ją niepowtarzalną i wartą pamiętania.

Order Orła Białego pośmiertnie przyznany został w czwartek prezydentowi Warszawy Stefanowi Starzyńskiemu. Nadano mu go w uznaniu znamienitych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za wielki wkład w rozwój Warszawy oraz za wykazaną odwagę i męstwo podczas jej obrony w 1939 roku.

- Dla mnie, człowieka pokolenia "Solidarności", jest ogromnym zaszczytem móc wręczyć dzisiaj, po tylu latach, odznaczenie rodzinie prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego - osoby przecież symbolicznej dla polskiego oporu i walki o polski honor od 1939 r. - powiedział prezydent Komorowski. - To jest podkreślenie łączności z tamtymi pokoleniami i wagi naszej wdzięczności dla tych, którzy w trudniejszych jeszcze czasach walczyli w warunkach o wiele trudniejszych o tę samą sprawę - dodał.
Zobacz także: Ordery i odznaczenia z okazji Dnia Weterana
Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie uhonorowano w czwartek Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal.

- Wielkim zaszczytem jest możliwość wręczenia wyróżnienia rodzinie Henryka Dobrzańskiego, legendarnego majora Hubala; to jest ukłon w imieniu całego narodu dla tego pierwszego partyzanta polskiego - mówił prezydent. - Każdy z nas pewnie wspomina w rodzinie ojca, dziadka, żołnierza, partyzanta, powstańca. Hubal jest uosobieniem naszej zbiorowej pamięci o tych, którzy toczyli walkę w warunkach beznadziejnych, dając dowód, że nigdy nie należy tracić nadziei - dodał. (PAP, inf. własna)

 

Przejdź do zdjęć do pobrania

Poleć znajomemu