Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 10 września 2010

Prezydent: Jestem sercem i duszą za tą inicjatywą

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w piątek, że "całym sercem i całą duszą" popiera inicjatywę wyjazdu rodzin ofiar katastrofy z 10 kwietnia z pielgrzymką do Smoleńska i zabrania tam krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego. Zaproponowali to bliscy 28 ofiar.

 

Grupa ta zwróciła się w liście otwartym do prezydentowej Anny Komorowskiej o pomoc w zorganizowaniu takiej pielgrzymki, do której miałoby dojść 10 października, pół roku po tragedii. Inicjatorzy chcieliby, aby w tej podróży do Smoleńska uczestniczyły rodziny wszystkich ofiar. Zaproponowali też, że mogliby zabrać ze sobą krzyż z Krakowskiego Przedmieścia, dla którego - jak zaznaczają - "tak trudno znaleźć właściwe miejsce akceptowane przez wszystkich". Zobacz także: Anna Komorowska o propozycji rodzin ofiar katastrofy

 

- Doceniam ogromną odwagę, determinację tych rodzin w konsolidowaniu, a nie dzieleniu środowiska rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedział Komorowski w piątek dziennikarzom.

 

- Jestem całym sercem, całą duszą za tą inicjatywą, która oznacza przecież możliwość przełamania absolutnego dramatu, w jakim się znaleźliśmy - podziałów i konfliktów dzielących nawet te nieszczęsne rodziny - podkreślił prezydent.

 

Zaznaczył, że ocenia tę inicjatywę jako bardzo ważną. Prezydent rozmawiał z dziennikarzami w podkrakowskich Tomaszowicach, gdzie wziął udział w konferencji o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej.

 

Później wypowiadał się w tej sprawie na Łotwie, gdzie w piątek po południu rozpoczął wizytę. Podkreślił, że chciałby, aby inicjatywa jednoczyła coraz więcej rodzin ofiar tak, by "powrócić do wspólnotowego przeżycia żałoby narodowej", jaka panowała po 10 kwietnia w Polsce.

 

Ocenił, że idea pielgrzymki może "powstrzymać niedobry proces dzielenia dramatu narodowego wedle szwów partyjno-politycznych". Komorowski podkreślił, że inicjatywa rodzin jest "bardzo odważna", bo - jak mówił - obecność w miejscu, w którym ich bliscy ponieśli śmierć, może być "trudna do udźwignięcia".

 

Pytany, jak ocenia pomysł przeniesienia krzyża do Smoleńska podkreślił, że w pełni popiera takie rozwiązanie. "Uważam to za bardzo ciekawy pomysł, właśnie też podkreślający to, że byłaby to kontynuacja tej szczególnej atmosfery żałoby ogólnonarodowej po 10 kwietnia" - oświadczył.

 

Prezydent przypomniał o niezrealizowanej umowie między kurią i harcerzami a Kancelarią Prezydenta w sprawie przeniesienia krzyża do kościoła św. Anny, ale - jak podkreślił - na pewno dałoby się to pogodzić.

 

- Uważam, że ta inicjatywa jest absolutnie godna poparcia, bo trudno sobie wyobrazić bardziej godny sposób peregrynacji krzyża niż ten, który zaproponowały rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedział.

 

Zadeklarował, że Kancelaria Prezydenta udzieli wszelkiej niezbędnej pomocy, aby ta pielgrzymka odbyła się w jak najlepszych warunkach. Zdaniem prezydenta 10 października jest realną data tych uroczystości.

 

Bronisław Komorowski uznał, że "trafnym pomysłem" był list rodzin z prośbą o wsparcie, skierowany do jego żony. W jego ocenie w ten sposób rodziny zaznaczyły swój dystans do "sfery czysto politycznej".

 

Wśród sygnatariuszy listu do prezydentowej są bliscy: gen. Franciszka Gągora, gen. Andrzeja Błasika, płk rez. Zbigniewa Dębskiego, gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego, adm. Andrzeja Karwety, Stanisława Jerzego Komorowskiego, Barbary Maciejczyk, Justyny Moniuszko, gen. dyw. Stanisława Nałęcz-Komornickiego, księdza gen. brygady Adama Pilcha, gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, mjr Arkadiusza Protasiuka, Andrzeja Przewoźnika, Bronisławy Orawiec-Loeffler, Andrzeja Kremera, Mariusza Kazany, Jolanty Szymanek-Deresz, Izabeli Jarugi-Nowackiej, Arkadiusza Rybickiego, Stanisława Mikkego, Pawła Janeczka, Jacka Surówki, Leszka Solskiego, Tadeusza Lutoborskiego, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Dariusza Jankowskiego, Katarzyny Piskorskiej i Janusza Krupskiego. (PAP)

Poleć znajomemu