Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 15 sierpnia 2010

Prezydent przejął zwierzchnictwo nad armią

Prezydent RP Bronisław Komorowski wziął udział w obchodach centralnych Święta Wojska Polskiego i 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej   |   Prezydent RP Bronisław Komorowski wziął udział w obchodach centralnych Święta Wojska Polskiego i 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Prezydent Bronisław Komorowski objął w niedzielę zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi. W dniu święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart i Apel Pamięci.


Prezydent wziął udział w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wręczył nominacje generalskie i awanse. Oddał hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i wszystkim osobom związanym z wojskiem, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.


W swoim przemówieniu prezydent podkreślił, że członkostwo w NATO i Unii Europejskiej daje podstawy dla poczucia bezpieczeństwa i optymizmu. - Wiem, że sojusze i inne zewnętrzne filary naszego bezpieczeństwa są ważne, są bardzo ważne. Wciąż jednak najważniejsze pozostają własne wysiłki całego narodu, wszystkich instytucji państwa i każdego obywatela - zaznaczył.


Zapowiedział zmiany w systemie bezpieczeństwa państwa, ponieważ, jak zaznaczył, obecnie jest on "nazbyt rozproszony i przez to mało wydajny, a na dodatek kosztowny". Deklarowane przez prezydenta zmiany to m.in. regularne prace Rady Bezpieczeństwa Narodowego i przeprowadzenie przeglądu bezpieczeństwa narodowego.


Bronisław Komorowski podkreślił, że armia pozostaje jednym z najważniejszych elementów narodowego systemu bezpieczeństwa. Zapowiedział, że jako zwierzchnik sił zbrojnych będzie się interesował transformacją armii, w tym jej modernizacją techniczną, i "racjonalnym używaniem zgodnie z interesem narodowym". Wyraził poparcie dla profesjonalizacji armii.


Za pilne Komorowski uznał nowelizację strategii wobec Afganistanu z uwzględnieniem zakończenia polskiej misji w tym kraju. Wyraził uznanie dla żołnierzy służących w zagranicznych misjach.


Wspominając zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku - w którego rocznicę przypada święto wojska - prezydent podkreślił, że choć jest ono powodem do dumy, "nie chcemy ani dzisiaj, ani w przyszłości kierować tych pięknych narodowych uczuć przeciw komukolwiek". - Również nie przeciwko krajowi, z którego armią przyszło nam przed dziewięćdziesięciu laty spotkać się na długość bagnetu i wygrać" – powiedział prezydent.


Minister obrony Bogdan Klich przekazując zwierzchnictwo nad armią, powiedział: - To jest, panie prezydencie, dobre wojsko.


Awanse generalskie odebrało w niedzielę dziesięciu oficerów wojska, otrzymali je także funkcjonariusze policji, straży pożarnej i straży granicznej. Nominacje otrzymali też wojskowi wyznaczeni na stanowiska dowódcy Wojsk Specjalnych oraz szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.


Awans na najwyższy w armii stopień generała otrzymał szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Mieczysław Cieniuch. Prezydent wręczył też nominacje na inne stopnie generalskie. Zobacz także: Awanse i nominacje przed Grobem Nieznanego Żołnierza Prezydent wręczył akty powołania nowym sędziom


Po uroczystościach, które zakończyła defilada poddziałów, prezydent wraz z ministrem obrony i szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego poprzez telemost połączył się z żołnierzami pełniącymi służbę w Afganistanie, by złożyć im życzenia z okazji święta.


Zwracając się do nich wskazywał m.in., że udział w operacji w tym kraju jest istotny z punktu widzenia naszej wiarygodności jako członka wspólnoty międzynarodowej. Mówił, że wojskowi na misji "pełnią funkcję swoistej dobrej reklamy Polski i wojska polskiego w bardzo elitarnym kręgu wojskowych z całego świata".

 

- Jesteście reprezentacją polskich sił zbrojnych, reprezentacją Polski. Za prace, za ciężką służbę, za odwagę, za mądrość dowódczą, odwagę żołnierską wszystkim serdecznie dziękuję - powiedział prezydent.

 

Uroczystościom na placu Piłsudskiego towarzyszyły pokazy sprzętu wojskowego, armia, w tym uczelnie wojskowe, promowały się na stoiskach w pobliskim Ogrodzie Saskim.
 

(PAP)
 

Poleć znajomemu