Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 12 sierpnia 2010

Min. Michałowski: Rozpoczynamy proces upamiętniania

Szef Kancelarii Jacek Michałowski

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, który był gościem w programie „Fakty po Faktach” TVN24, powiedział, że prezydent Bronisław Komorowski jest zadowolony z tego, że tablica mogła być dziś zawieszona na elewacji Pałacu Prezydenckiego.


– Intencją naszą było oddanie czci tym, którzy modlili się pod krzyżem od 10 kwietnia – podkreślił minister Michałowski. Jego zdaniem dzisiejsze wydarzenie jest rozpoczęciem procesu upamiętniania ofiar katastrofy smoleńskiej. Szef Kancelarii przyznał, że jest pomysł zorganizowania spotkania rodzin ofiar oraz harcerzy pod tablicą.


Minister zapowiedział także, że planowane jest zawieszenie jeszcze przynajmniej dwóch tablic w kaplicy Pałacu Prezydenckiego – jednej ku czci prezydenckiego kapelana księdza Romana Indrzejczyka, drugiej – ku czci wszystkich byłych pracowników Kancelarii Prezydenta, z parą prezydencką na czele, a także ku czci prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

 

Szef prezydenckiej kancelarii dodał, że ma nadzieję, iż w uroczystości odsłonięcia tablic w kaplicy Pałacu Prezydenckiego wezmą udział członkowie rodzin: prezydenckiej pary Lecha i Marii Kaczyńskich, Ryszarda Kaczorowskiego oraz współpracowników prezydenta, którzy zginęli 10 kwietnia w katastrofie pod Smoleńskiem.

 

Minister Michałowski stwierdził, że porozumienie w sprawie przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny jest "niedokończone" i "nieskonsumowane". Podkreślił, że będzie na ten temat rozmawiał z rektorem kościoła św. Anny, który w niedzielę ma wrócić z pielgrzymki do Częstochowy. - Mam wrażenie, że to, co się dziś stało przybliża nas do realizacji porozumienia  – dodał.


- Odejście od krzyża jest pewnym etapem naszej żałoby – zauważył szef prezydenckiej kancelarii, który wspomniał również czas niezwykłej jedności Polaków po 10 kwietnia.

 

Pytany, czy umieszczenie tablicy na ścianie Pałacu Prezydenckim zamyka sprawę budowy pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej, odpowiedział: -Pomnik to jest osobna sprawa. To nie jest sprawa dyskusji między mną a kościołem św. Anny, tylko między wieloma osobami, konsultacji wielu środowisk, wielu osób, które są tym zainteresowane.

 

Minister Michałowski potwierdził, że prezydent weźmie udział 15 sierpnia w mszy św. o godz. 8.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Ma wówczas nastąpić m.in. odsłonięcie kolejnej tablicy poświęconej ofiarom katastrofy smoleńskiej.

 

(inf. własna, PAP)
 

Poleć znajomemu