Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 6 lipca 2010

„Naród zadecydował o przyszłości Polski i każdego z nas”

Prezydent-elekt Bronisław Komorowski odebrał uchwałę PKW   |   Prezydent-elekt Bronisław Komorowski odebrał uchwałę PKW Prezydent-elekt Bronisław Komorowski odebrał uchwałę PKW Prezydent-elekt Bronisław Komorowski odebrał uchwałę PKW Prezydent-elekt Bronisław Komorowski odebrał uchwałę PKW Gratulacje dla prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego Gratulacje dla prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego Gratulacje dla prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego

Odbierając we wtorek uchwałę PKW o wyborze na urząd prezydenta, Bronisław Komorowski podziękował rywalom za dobrą walkę i wyborcom za udział w wyborach.

- Naród, najwyższy suweren wybrał, podjął ważką decyzję w sprawie przyszłości państwa, w sprawie przyszłości każdego z nas, każdego obywatela Polski. Podjął także decyzję w sprawie mojej przyszłości, dalszej mojej służby na rzecz ojczyzny, na rzecz państwa polskiego - powiedział Komorowski.

Prezydent-elekt podziękował wszystkim za udział w wyborach, za udział w tym niezwykle ważkim akcie obecności obywatelskiej w procesach demokratycznych. Podziękował wszystkim kontrkandydatom w I i II turze wyborów prezydenckich. - Chciałem podziękować im za dobrą walkę, za to, że wzajemnie mobilizowaliśmy się do myślenia, działania na rzecz polskiej demokracji - mówił Komorowski.

- Gratuluję wyników wszystkim. Życzę dalszej wspólnej pracy na rzecz państwa polskiego, polskiej demokracji - dodał.

Prezydentura zgody narodowej

Prezydent-elekt zadeklarował, że poparcie, jakiego udzielili mu Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, uważa za zobowiązanie do tego, aby jego prezydentura byłą prezydenturą zgody narodowej.

Komorowski mówił, że "do rangi symbolu" urasta w jego mniemaniu to, że w czasie tej kampanii wyborczej uzyskał poparcie dwóch "symbolicznych postaci", "byłych prezydentów najjaśniejszej Rzeczpospolitej": Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego.

- Traktuję to, jako wielkie zobowiązanie, aby przyszła prezydentura była prezydenturą zgody narodowej, prezydenturą, która będzie starała się zasypywać rowy odziedziczone po trudnej, bolesnej historii, z myślą o dobrej polskiej przyszłości - zadeklarował.

Komorowski powiedział też, że w czasie wieczoru wyborczego dziękował w sposób szczególny Lechowi Wałęsie, "memu Lechowi, temu z bramy stoczniowej".

- Dzisiaj chciałbym w sposób szczególny podziękować Aleksandrowi Kwaśniewskiemu oraz wszystkim innym osobom spoza mojego własnego środowiska politycznego, które udzieliły mi poparcia. Traktuję to jako zobowiązanie dla mnie, aby przyszła prezydentura była ponad podziałami ideologicznymi, ponad podziałami partyjnymi - dodał prezydent-elekt.

Deklaracja złożenia mandatu

Zobowiązał się także, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu złoży mandat poselski, a tym samym zrezygnuje z funkcji marszałka Sejmu oraz przestanie pełnić obowiązki głowy państwa, które objął po śmierci Lecha Kaczyńskiego.

- Zamierzam na najbliższym posiedzeniu Sejmu złożyć mandat poselski, a to oznacza również rezygnację z funkcji marszałka Sejmu oraz rezygnację z wypełniania obowiązków głowy państwa – powiedział.

Najbliższe posiedzenie Sejmu rozpocznie się w środę. (PAP)
 

Poleć znajomemu