Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

W wywiadzie dla "Sygnałów Dnia" PR I z Waszyngtonu prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział m.in:.
To jest Szczyt ważny i trudny. Ważny bo 50 lat NATO, dlatego że jesteśmy na przełomie wieków i będziemy rozmawiać o strategii, o tym jakie zadania NATO powinno pełnić w nowym stuleciu, wobec nowych problemów. A trudny dlatego, że rozmawiamy niewątpliwie pod presją wydarzeń w Kosowie, działań, które zostały tam podjęte wobec katastrofy humanitarnej i niewątpliwie taki egzamin NATO dawno nie zdawało i to nie przypadek, że pierwsza merytoryczna sesja szczytu zacznie się od problemu kosowskiego ale może to lepiej, że będzie mniej ceremonii a więcej realizmu. Będzie więcej poważnej dyskusji , więcej odpowiedzialności bo życie nie składa się tylko z chwil radosnych , w życiu trzeba często podejmować decyzje trudne, ponosić odpowiedzialność, która jest ciężka i NATO jest w takim właśnie momencie.
Na pytanie czy wojska NATO powinny wkroczyć do Kosowa i jak zachowa się w tej sytuacji Polska prezydent powiedział:
Myślę, że przede wszystkim my oczekujemy na tym spotkaniu nawet nie tyle pytań, co informacji. My oczekujemy bardzo precyzyjnej analizy ze strony Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, które są także szefem Unii Europejskiej, jak oceniamy to wszystko co zostało podjęte, jakie są możliwe dalsze środki. Polska od początku deklarowała, że rozumie powody rozpoczęcia akcji militarnej w Jugosławii, w Kosowie, że jest przeciwna łamaniu praw człowieka, że jesteśmy przeciwni czystkom etnicznym, że uważamy, iż pod koniec XX wieku takie wydarzenia nie mogą mieć miejsca. Natomiast, żeby ocenić skutki akcji militarnej musimy otrzymać bardzo precyzyjne informacje i sądzę, że od Sekretarza Generalnego poczynając a poprzez przywódców tych właśnie państw, które wymieniłem takie informacje dostaniemy i będziemy mogli również podzielić się nie tylko swoimi deklaracjami o poparciach a także wątpliwościami, które w ciągu ostatnich kilku tygodni urodziły się, w polskiej opinii publicznej także (...). Ja uważam, że założenia i powody akcji militarnej w Jugosławii mają swoje cele. I trzeba te cele osiągnąć. Jakie natomiast zastosować sposoby i środki , to musi być decyzja fachowców, to musi być bardziej decyzja wojskowych aniżeli polityków. I oczekuję, że w ciągu najbliższych kilku dni tutaj w Waszyngtonie różne scenariusze będziemy omawiać.
Pytany o dalsze rozszerzenie NATO Aleksander Kwaśniewski powiedział:
Prezydent: W tej sprawie nasze stanowisko jest jasne już mówię o tym i będę mówił o tym. Rozszerzenie NATO o Polskę, Czechy i Węgry nie jest końcem tego procesu. Uważamy, że w NATO powinny się znaleźć również te kraje, które aspirują i które spełnią warunki. Wśród nich są nasi bardzo bliscy sąsiedzi myślę o Litwie, myślę o Słowacji . W naszym polskim interesie jest to, aby te kraje również w wyobrażalnej, widzialnej perspektywie były członkami NATO i będziemy o tym mówić, będziemy przekonywać do tego, będziemy adwokatami tej sprawy.Poleć znajomemu