Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 24 sierpnia 2021

„Gość Wiadomości”. Wywiad z Prezydentem RP

Rozmowa z Prezydentem w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info.

Nie spodziewałem się, że aż tak wiele krajów przystąpi do Platformy Krymskiej i będzie chciało dyskutować, stawiając jednoznacznie sprawę, że okupacja musi zostać zakończona, a Krym powinien zostać Ukrainie zwrócony, bo stanowi integralną część państwa ukraińskiego – mówił Prezydent Andrzej Duda w „Gościu Wiadomości” w TVP Info.


Zobacz także: Inauguracyjny Szczyt Platformy Krymskiej w Kijowie Jak zaznaczył, najważniejsze jest to, że sprawa Ukrainy i Krymu jest „na stole”, że nie zapomina się o niej w przestrzeni międzynarodowej. – Dlatego to spotkanie było tak ważne – dodał.

 

Prezydent zwrócił uwagę, że my i Bałtowie też jesteśmy sąsiadami Rosji – w związku z powyższym, sytuacja, w której ktoś po II wojnie światowej zmienia w Europie granicę siłą, i to jeszcze w naszym pobliżu, jest czymś, czego nam nigdy nie wolno zaakceptować.

 

Andrzej Duda podkreślał też, że Ukraina to nasz dobry sąsiad, z którym powinniśmy starać się współtworzyć jak najlepszą przyszłość.

  • Sytuacja na granicy z Białorusią

– Mamy obowiązek strzeżenia granicy UE. Zostało nam to powierzone i staramy się to zrealizować jak najlepiej – powiedział Andrzej Duda. – Ta sytuacja, z którą mamy dzisiaj do czynienia na granicy polsko-białoruskiej, litewsko-białoruskiej i łotewsko-białoruskiej to sytuacja, którą wczoraj we wspólnej deklaracji Prezydentów nazwaliśmy akcją o charakterze hybrydowym realizowaną przez władze białoruskie – wskazywał, dodając, że ci ludzie są z premedytacją wysyłani na nasze granice, po aby zakłócić funkcjonowanie naszych krajów i podminować naszą pozycję w ramach UE.

Zobacz także: Wspólne oświadczenie Prezydentów Estonii, Łotwy, Litwy i Polski w sprawie Białorusi [PL/EN]


Prezydent zwrócił uwagę, że brutalne wykorzystywanie tych ludzi przez władze białoruskie woła o pomstę o nieba – to jest po prostu bezlitosne.

 

  • Nord Stream 2

Andrzej Duda wskazywał, że Nord Stream 2 to projekt biznesowo-polityczny. – Niemcy doskonale zdają sobie sprawę, że ten projekt doprowadzi do monopolizacji rynku zwłaszcza zachodnioeuropejskiego przez Gazprom, ale ponieważ gazociąg przechodzi przez ich terytorium więc uważają, że nie ma żądnego problemu – mówił, dodając, że to jest bezwzględny układ biznesowo-polityczny, na zasadzie nieliczenia się z nikim i z niczym.


W ocenie Prezydenta, Europie potrzebna jest dywersyfikacja dostaw, potrzebna jest rozsądna i mądra polityka energetyczna, a nie uzależnianie się od jednego bardzo agresywnego dostawcy.

Poleć znajomemu