Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 10 lipca 2021

Wystąpienie podczas posiedzenia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa

Szanowny Panie Prezydencie naszego królewskiego miasta – Krakowa,
Szanowny Panie Przewodniczący,
Szanowni Panowie Przewodniczący,
Szanowne Panie i Szanowni Panowie Profesorowie,
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
Szanowni Państwo Doktorzy,
Wszyscy Wielce Szanowni Przybyli Goście!
 
Bardzo dziękuję Panu Przewodniczącemu za zaproszenie i możliwość spotkania z Państwem. Dziękuję także za możliwość uhonorowania Państwa tymi państwowymi odznaczeniami, które – jak powiedziałem każdemu z Państwa z osobna, a teraz mówię wszystkim razem – z całą pewnością, jako medale wręczane w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, jedne z najwyższych odznaczeń państwowych, należą się Państwu za lata, bardzo często dziesięciolecia spokojnej i wytrwałej działalności dla Rzeczypospolitej i naszego miasta.
 
Zobacz także: Odznaczenia państwowe dla działaczy SKOZK Bo mam najgłębsze poczucie, choć sam jestem, jak Państwo dobrze wiedzą, krakowianinem, że każdy, kto działa na rzecz Krakowa – który jest perłą naszego państwa i nie tylko, bo w moim głębokim przekonaniu, także Europy, a wręcz świata, jak uznało to swego czasu UNESCO – działa także właśnie na rzecz Polski; tego, by Polska stawała się coraz piękniejsza, coraz atrakcyjniejsza, choćby dla turystów.
 
Ale także – co jeszcze bardziej ważne – działa także na rzecz edukacji młodzieży, na rzecz wychowania kolejnych pokoleń Polaków, ponieważ swoją codzienną pracą – w jakimś sensie można powiedzieć: służbą dla Rzeczypospolitej i naszego miasta – przyczynia się do utrwalenia czy wręcz pokazania w należny temu sposób pięknej historii i tradycji właśnie nie tylko Krakowa, lecz także Rzeczypospolitej.
 
Bo choćby tylko wtedy, gdy spojrzy się na tę niezwykłą salę, na to niezwykłe malarstwo, na te skarby naszej kultury i historii, to widać, czym jest Kraków i jakie jest jego miejsce – jak powiedziałem – nie tylko w Polsce, lecz także w Europie i na świecie. Dziękuję za to ogromnie.
 
Społeczny Komitet działa od 1978 roku. Pamiętam Kraków z tamtych czasów, doskonale pamiętam Kraków później – lat 80., zwłaszcza pierwszej połowy, gdy działalność Komitetu de facto dopiero się zaczynała, a Kraków był w bardzo złym stanie. Pamiętam te rozmazujące się pod wpływem kwaśnych deszczy rzeźby, pamiętam szare budynki i szarą wtedy rzeczywistość naszego miasta.
 
Ponad 5 tys. razy Komitet pozytywnie opiniował wydatkowanie środków na rzecz różnych krakowskich obiektów, zawsze spokojnie i umiejętnie wybierając właśnie te, którym to dofinansowanie i ta pomoc rzeczywiście były bardzo potrzebne, z uwagi na ich sytuację – ale [jednocześnie te], które rzeczywiście są potrzebne Rzeczypospolitej i Krakowowi jako te szczególnie zadbane i szczególnie piękne. Ponad 600 obiektów w Krakowie!
 
Jeśli dziś patrzymy na Kraków taki właśnie, jakim on jest – Kraków, gdzie w większości budynki wyremontowane są w całości, a nie tylko ich fasady; gdzie odnowione są także podwórza kamienic, budynków, czy to prywatnych, czy użyteczności publicznej – to praktycznie w każdym z tych miejsc w obrębie zabytkowej substancji naszego miasta widać rękę i troskę Państwa jako tych, którzy właśnie w ramach Społecznego Komitetu działają.
 
Dziękuję za tę działalność, bo bardzo często są to długie godziny, dni, lata poświęcone tej społecznej – co chcę podkreślić – działalności dla naszego miasta, dla jego mieszkańców, dla tych wszystkich wartości, o których przed chwilą wspominałem. Jestem za to ogromnie wdzięczny. Podkreślam: dziękuję Państwu w imieniu Rzeczypospolitej, bo jest to wielkie dzieło, które na co dzień jest przez Komitet realizowane.
 
Mam nadzieję i ze swej strony – póki spoczywa na mnie za to odpowiedzialność – będę czynił wszystko, by Komitet mógł działać jak najspokojniej i miał ku temu jak najlepsze warunki, także finansowe. Jak Państwo wiedzą, różnie z tym bywa, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich 10 lat nie jest to taka łatwa sprawa. Inne miasta również ubiegają się o środki, politycznie jest to trudne.
 
Ale – jak powiedziałem – Kraków należy do tych miejsc w naszym kraju, które mają walor szczególny. Mogą być Państwo pewni, że będę tego pilnował i ze wszystkich sił, jakie tylko mam, będę o to dbał.
 
Jeszcze raz wszystkim Państwu dziękuję za działalność; dziękuję za wszystko, co na co dzień czynią Państwo dla naszego miasta. I dziękuję za niezwykłą możliwość spotkania się z Państwem dzisiaj w tym bardzo szczególnym i jakże drogim mojemu sercu miejscu.
 
Dziękuję bardzo.
Prezydent przemawia na tle obrazu, naprzeciwko siedzą słuchacze

Kraków | Prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach

Poleć znajomemu