Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 7 kwietnia 2021

Prezydent: Ich ofiara nie idzie na marne

 

Szanowni Państwo!

 

Zobacz także: Hołd dla medyków, którzy oddali życie w walce z pandemią [PL/EN] Dziś, w Światowym Dniu Zdrowia i jednocześnie Światowym Dniu Pracownika Służby Zdrowia, podnosząc w uroczystym ceremoniale wojskowym nasz narodowy sztandar – naszą biało-czerwoną – na maszt tu, w Warszawie, przed Pałacem Prezydenckim, przed siedzibą głowy polskiego państwa, chcemy oddać hołd.

 

Z jednej strony – wszystkim pracownikom polskiej służby zdrowia, jak również wszystkim innym osobom, w tym żołnierzom, funkcjonariuszom, pracownikom różnych branż, którzy mężnie stają każdego dnia w walce z koronawirusem – tej bezpośredniej w szpitalach, karetkach pogotowia, innych placówkach medycznych, klinikach, ale także w każdym innym miejscu, gdzie są, pełnią swoją służbę, wykonują swoją pracę.

 

Także w sklepach, gdzie panowie sprzedawcy, panie sprzedawczynie, panie kasjerki, panowie kasjerzy nieustannie obsługują ludzi – w sklepach spożywczych, w innych sklepach, sprzedając artykuły pierwszej potrzeby. Gdzie farmaceuci w aptekach nieprzerwanie są gotowi, by pomagać pacjentom. Gdzie bardzo często zdarza się, że przychodzi ktoś, wcale nieświadomie przynosząc koronawirusa – i zaraża tych ludzi. Oni mają tego świadomość, a mimo wszystko wykonują swoją służbę i pracę.

 

Opuszczając do połowy masztu tę flagę – tu, przed Pałacem Prezydenckim – oddajemy dziś hołd. Przede wszystkim pracownikom polskiej, naszej służby zdrowia, którzy oddali życie w walce z koronawirusem. Ale także wszystkim innym, którzy je poświęcili. Symbolicznie – wszystkim ofiarom koronawirusa. Ale w szczególności tym, którzy oddali życie, pomagając innym, a tym samym walcząc z koronawirusem.

 

Nasze straty – jako narodu, społeczeństwa, naszej służby zdrowia – to 339 pracowników polskiej służby zdrowia. To 138 lekarzy, kobiet i mężczyzn. To 138 pań pielęgniarek i panów pielęgniarzy. To 19 położnych, 16 ratowników medycznych, 16 dentystów, 12 farmaceutów i kilku pracowników innych zawodów medycznych związanych z ochroną zdrowia, w tym felczerów, diagnostów laboratoryjnych, którzy w walce z koronawirusem pełnili swoją służbę i oddali w niej życie.

 

To wielka ofiara, którą poniosły polskie rodziny – ich rodziny; ci, którzy pozostali sami po stracie najbliższych; ci, którzy codziennie ich żegnali, gdy szli pełnić swoją służbę i pewnego dnia dowiedzieli się o chorobie. To także ból wszystkich tych, którzy nie mogli odwiedzić swoich bliskich w szpitalach; którzy cierpieli w domach, czekając na wieści; których najbliżsi umierali w samotności. Bo – jak wiemy – takie, niestety, są rygory walki z koronawirusem. Bezwzględne, ale jedyne skuteczne, które – jak do tej pory – pozwalają ograniczać zasięg pandemii.

 

Składając dziś ten hołd, dziękujemy za tę wielką ofiarę i za tę służbę. Chcę z całą mocą podkreślić, że dziś – gdy mamy szczepionki; gdy realizowany jest Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19; gdy polska służba medyczna ratuje zdrowie i życie dziesiątek, setek, tysięcy pacjentów, którzy codziennie wychodzą z tej strasznej choroby do dalszego życia – ta ofiara nie idzie na marne, oznacza dziesiątki, setki, tysiące uratowanych ludzi.

 

Dziękujemy za to z całego serca i obiecujemy, że będziemy niestrudzenie o życie i zdrowie ludzi, o bezpieczeństwo zdrowotne Polaków walczyli przeciw pandemii koronawirusa do samego końca, aż ją pokonamy.

 

Cześć i chwała wszystkim, którzy oddali życie i zdrowie, chroniąc innych w walce przeciwko koronawirusowi!

Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego | Hołd dla medyków i pracowników innych zawodów, którzy oddali życie w walce z pandemią

Poleć znajomemu