Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 13 sierpnia 2021

Ząbki. Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej

  |   Ząbki | Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej Ząbki | Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Prezydenta RP reprezentował minister Błażej Spychalski Ząbki | Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Prezydenta RP reprezentował minister Błażej Spychalski Minister Błażej Spychalski odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy Ząbki | Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Prezydenta RP reprezentował minister Błażej Spychalski Złożenie kwiatów przy pomniku poległych w obronie Ojczyzny na Cmentarzu Parafialnym w Ząbkach Złożenie kwiatów przy pomniku poległych w obronie Ojczyzny na Cmentarzu Parafialnym w Ząbkach Złożenie kwiatów przy pomniku poległych w obronie Ojczyzny na Cmentarzu Parafialnym w Ząbkach

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów

101. rocznicy Bitwy Warszawskiej

w Ząbkach

 

Szanowna Pani Burmistrz!

Szanowni Mieszkańcy Ząbek!

 

Z wielką dumą, pełni czci dla bohaterskich obrońców naszej niepodległości w roku 1920, obchodzimy rocznicę Bitwy Warszawskiej. Odniesione przed stu laty zwycięstwo to jedno z najbardziej doniosłych wydarzeń w historii Polski XX wieku, a także w dziejach Europy i świata.

 

Nad odrodzoną do niepodległego bytu Rzecząpospolitą zawisło wówczas śmiertelne niebezpieczeństwo. Bolszewicka agresja wydawała się nie do powstrzymania; butne, pewne sukcesu oddziały Armii Czerwonej niemal już wkraczały do Warszawy. Byłby to koniec polskich marzeń o wolności, przekreślenie wszystkich dokonań, dzięki którym odzyskaliśmy suwerenne państwo. Byłby to również przełomowy zwrot dla Europy, która zapewne doświadczyłaby komunistycznej rewolucji, poniesionej na zachód na ostrzach bolszewickich bagnetów.

 

I właśnie wtedy, w godzinie najcięższej próby, Polacy zdobyli się na ogromny, zbiorowy wysiłek, jednoczący cały naród w oporze przed agresorem. Żarliwy patriotyzm oraz niezłomny duch walki przesądziły o zwycięstwie. Wiktoria w Bitwie Warszawskiej odwróciła losy wojny i trwale umocniła fundamenty naszej niepodległości. 

 

Nie byłoby tego dziejowego triumfu, gdyby nie obfita ofiara żołnierskiej krwi. Chylimy czoła przed męstwem i poświęceniem wszystkich, którzy pokonali wroga za cenę własnego życia. Łączę się razem z Państwem w modlitwie i hołdzie dla poległych. Cieszę się, że społeczność Ząbek wiernie pamięta o tych, którzy stworzyli nieprzebyty szaniec w roku 1920 w zmaganiach o nasze „być albo nie być”. To tutaj, w przeddzień walki, ksiądz Ignacy Skorupka odprawił dla idących na front ochotników ostatnią w swoim życiu Mszę świętą. To tutaj, do szpitala polowego w Ząbkach, trafiali poranieni w krwawym boju. Wielu z nich niestety zmarło z odniesionych obrażeń. Gromadzą się Państwo dzisiaj przed pomnikiem upamiętniającym ich bohaterstwo.

 

Wolna Polska, która jest naszym wielkim wspólnym dobrem, stanowi dziedzictwo tamtej walki, heroizmu i ofiary sprzed stu lat. Zawsze będziemy wdzięczni naszym walecznym przodkom za ocalenie niepodległości Ojczyzny, za historyczne zwycięstwo i za wzorzec patriotyzmu, jaki nam pozostawili. Dziękuję Państwu za to, że tak pięknie tę wdzięczność i pamięć Państwo manifestują.

 

Cześć obrońcom Niepodległej w roku 1920!

Chwała Bohaterom!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

List odczytał Sekretarz Stanu w KPRP Błażej Spychalski.

Poleć znajomemu