Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 12 sierpnia 2021

Przesłanie Prezydenta na uroczystość przekazania not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmów

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości przekazania

not identyfikacyjnych

rodzinom ofiar totalitaryzmów

w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

 

Szanowni Państwo!

 

Pamięć o przodkach jest tym, co stanowi o naszym człowieczeństwie. Pamiętamy o naszych najbliższych oraz o tych, którym wiele zawdzięczamy. Dlatego wielkim narodowym obowiązkiem jest upamiętnienie i oddanie czci tym wszystkim, którzy oddali życie za niepodległą Rzeczpospolitą. Dziś dopełniamy tej powinności wobec dwudziestu sześciu ofiar hitlerowskiego i komunistycznego terroru, których szczątki udało się zidentyfikować. To już kolejna – siódma w Pałacu Prezydenckim i pierwsza od wybuchu pandemii koronawirusa – uroczystość, podczas której przedstawiciele rodzin bohaterów skazanych na zapomnienie i porzuconych w bezimiennych grobach otrzymują noty identyfikacyjne.

 

Od dziś będą mogli Państwo mieć pewność, że Państwa krewni, którzy oddali życie za Polskę, zostaną upamiętnieni i otrzymają godny pochówek. Jesteśmy to winni tym, którzy zginęli, oraz ich bliskim –­ ale także naszej Ojczyźnie. Pamięć jest bowiem tym, co buduje naszą narodową wspólnotę. Dlatego tak ważne jest, byśmy nigdy nie zapomnieli o tych,
którzy dla Polski gotowi byli na najwyższe poświęcenie, abyśmy otaczali szacunkiem ich groby, pielęgnowali pamięć o ich czynach i dokonaniach, a także przywracali tożsamość tym, których po śmierci próbowano tej tożsamości pozbawić.

 

Chylę czoła przed członkami rodzin ofiar totalitaryzmów, którzy odbierają dziś noty identyfikacyjne. Z pewnością strata najbliższych odcisnęła piętno na Państwa życiu i stała się głęboką, trudno gojącą się raną. Wierzę jednak, że dzisiejsza uroczystość będzie dla Państwa potwierdzeniem tego, że ich ofiara nie poszła na marne. Wolna Polska, o którą walczyli i za którą oddali życie, składa im hołd jako patriotom i bohaterom. Niech ten symboliczny akt choć w części wynagrodzi Państwu lata niepewności i poszukiwań miejsca pochówku swoich bliskich.

 

Dziękuję naukowcom, badaczom, historykom, archeologom, antropologom, genetykom, prokuratorom – pracownikom i współpracownikom Instytutu Pamięci Narodowej, a także wolontariuszom; wszystkim, którzy swoją długoletnią pracą przyczynili się do ekshumowania i zidentyfikowania kolejnych dwudziestu sześciu osób. To dzięki Państwa determinacji, zaangażowaniu i profesjonalizmowi możemy dzisiaj w imieniu Rzeczypospolitej oddać im należne honory.

 

Ofiara ich życia jest dla nas zobowiązaniem do dobrej, rzetelnej i wytrwałej pracy dla Polski – dla umacniania siły i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Dziękuję wszystkim obecnym na dzisiejszej uroczystości, kierując moje szczególne pozdrowienia do członków rodzin ofiar totalitaryzmów: hitlerowskiego i komunistycznego, którzy dziś w symboliczny sposób odzyskują swoich krewnych. Niech pamięć o ich niezłomnej postawie będzie dla Państwa powodem do dumy i wyjątkowym dziedzictwem.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda


 

Poleć znajomemu