Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

List na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

  |   Belweder. Konferencja prasowa na temat Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” Belweder. Konferencja prasowa na temat Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” Belweder. Konferencja prasowa na temat Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” Belweder. Konferencja prasowa na temat Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” Belweder. Konferencja prasowa na temat Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

Organizatorzy i Uczestnicy

Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

w 2021 roku

 

 

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich biorących udział w tegorocznej, już dziewiątej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w tę nowoczesną i niezwykle popularną formę oddawania czci uczestnikom drugiej konspiracji. W tym roku minęła dekada, odkąd obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przez tych dziesięć lat święto państwowe, którego ustanowienie zainicjował Prezydent Profesor Lech Kaczyński, trwale wpisało się w nasz polski kalendarz.
Bardzo się cieszę, że rodacy coraz powszechniej uznają za bohaterów naszej niepodległości żołnierzy antykomunistycznego podziemia i składają im hołd. Uważam za niezwykle potrzebne, by oprócz oficjalnych uroczystości – centralnych i lokalnych – pamięć o Wyklętych-Niezłomnych i wiedza o ich walce z czerwonym totalitaryzmem docierały za pomocą różnorodnych wydarzeń, publikacji i pamiątek zwłaszcza do młodego pokolenia. Dlatego gorąco dziękuję wszystkim Państwu, którzy korzystając z masowych imprez sportowych i rekreacyjnych, przybliżają tysiącom Polaków wartości i tradycje patriotyczne.

 

Trwająca pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że biegi „Tropem Wilczym” nie mogły odbyć się, tak jak zwykle, 1 marca. Zamiast tego jednak pobiegną Państwo 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego i zarazem 101. rocznicę wielkiej wiktorii warszawskiej w wojnie z bolszewikami. Ta data również mówi nam wiele o losach Wyklętych-Niezłomnych. W istocie bowiem działania Sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej – od wspólnej z III Rzeszą Niemiecką inwazji, przez ludobójstwo katyńskie i wywózki na Wschód, zwalczanie partyzantki akowskiej na Kresach i prześladowania uczestników akcji „Burza”, aż po represje powojenne – były swoistą zemstą za klęskę, którą zadaliśmy im w wojnie 1920 roku. Wielu jej weteranów – współautorów tamtego wiekopomnego zwycięstwa – brało zresztą udział w zbrojnym oporze przeciwko sowietyzacji Polski oraz padło ofiarą terroru NKWD i UB. Wreszcie, obecne święto jest doskonałą okazją do uczczenia Wyklętych-Niezłomnych również dlatego, że byli oni – w to nikt dziś już
nie może wątpić – żołnierzami Rzeczypospolitej i podczas dzisiejszych uroczystości czcimy także ich zasługi dla Ojczyzny.

 

Dziękując raz jeszcze wszystkim Państwu za pamięć o bohaterach zrywu antykomunistycznego, z serca życzę, aby tak liczne działania społeczne, wśród których szczególne miejsce zajmuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, przyczyniły się do utrwalenia patriotycznego ducha wśród rodaków, a zwłaszcza ludzi młodych, którzy poniosą w przyszłość etos i ideały drugiej konspiracji, budując wolną, silną, bezpieczną i dostatnią Rzeczpospolitą.

 

Cześć i chwała bohaterom!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

 

List został odczytany przez ministra Wojciecha Kolarskiego podczas spotkania w Belwederze. 

 

Poleć znajomemu