Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 17 lipca 2021

Ogólnopolskie Obchody Dnia Diabetyka

Uczestnicy i Organizatorzy

Ogólnopolskich Obchodów Dnia Diabetyka,

40-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

oraz 100-lecia odkrycia insuliny

w Przemyślu

 

 

 

Szanowna Pani Prezes!

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam uczestników Ogólnopolskich Obchodów Dnia Diabetyka, które w tym roku zbiegają się z dwiema szczególnymi rocznicami: 40-leciem działalności Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i 100-leciem odkrycia insuliny.

 

Cukrzyca jest chorobą naszych czasów, określaną mianem epidemii XXI wieku. Szacuje się, że problem ten dotyka nawet trzech milionów Polaków. Wielu chorych wciąż nie ma postawionej prawidłowej diagnozy. Wiele osób nie zdaje sobie też sprawy, że występuje u nich
stan przedcukrzycowy. Tymczasem cukrzyca jest chorobą podstępną i groźną, powodującą szereg powikłań, dotyczącą wielu narządów i mogącą prowadzić nawet do zgonu. Jest też chorobą cywilizacyjną, z którą powinniśmy walczyć wszyscy. Dlatego w sierpniu ubiegłego roku podpisałem Ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, której celem jest ograniczenie napojów z dodatkiem cukrów i innych substancji słodzących. Polska dołączyła tym samym do grona państw europejskich,
które aktywnie ograniczają spożycie tego rodzaju napojów. Cukrzycy poświęcone było też specjalne posiedzenie Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP, które odbyło się 9 czerwca br. Cieszę się, że wzięła w nim udział także Pani Anna Śliwińska, Prezes
Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Wierzę, że wspólne działania pozwolą nam ograniczyć skalę tej „niezakaźnej epidemii”, jak określa cukrzycę Światowa Organizacja Zdrowia.

 

Liczba chorych na cukrzycę na całym świecie stale rośnie, ale wiemy też, że jest to choroba, której można zapobiegać i którą można kontrolować. Dlatego tak ważne jest prowadzenie kampanii społecznych służących pogłębianiu wiedzy na temat  zagrożeń związanych z cukrzycą i promowaniu zdrowego stylu życia. Taką właśnie działalność od czterdziestu lat prowadzi Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, edukując, organizując kampanie profilaktyczne i wspierając chorych na cukrzycę. Dzięki Państwa wysiłkom wiele osób w Polsce nauczyło się ograniczać ryzyko zachorowania i uzyskało fachową wiedzę na temat możliwości leczenia. Za Państwa wkład w edukację prozdrowotną i Państwa zasługi dla zdrowia publicznego chcę dziś bardzo gorąco podziękować. Dziękuję również za to, że dzięki Państwa aktywności osoby z cukrzycą, a także ich rodziny nie czują się osamotnione, ale mogą liczyć na wsparcie dzięki tworzonej wokół Stowarzyszenia społeczności diabetyków.

 

Przed nami olbrzymie wyzwanie, jakim jest walka ze skutkami pandemii wirusa COVID-19. Dziękuję za pracę, jaką w tym trudnym okresie wykonało Polskie Towarzystwo Diabetyków, monitorując sytuację i udostępniając informacje na temat możliwości leczenia oraz dostępu do szczepień podczas pandemii. Związane z zagrożeniem epidemicznym obostrzenia sprawiły, że miliony Polaków zmuszonych było spędzać więcej czasu w domach, pracując i ucząc się zdalnie, a tym samym ograniczając aktywność ruchową. Nagła zmiana trybu życia dla wielu oznaczała zwiększone ryzyko nadwagi i otyłości, a co za tym idzie, także cukrzycy. W tym kontekście rola organizacji takich jak Polski Związek Diabetyków jest nieoceniona.

 

Dziękując za Państwa dotychczasową działalność, bardzo liczę na dalszą współpracę dla wspólnego dobra, jakim jest profilaktyka i ochrona zdrowia. Gratuluję Państwu pięknego jubileuszu i życzę wielu lat dalszej pomyślnej działalności. Niech świadomość realnego wpływu na stan zdrowia Polaków będzie dla Państwa największą nagrodą i źródłem satysfakcji.

 

 

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu