Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 18 lipca 2021

List na obchody 41. rocznicy strajku lubelskich kolejarzy w Lublinie

 

                                                                                  Organizatorzy i Uczestnicy obchodów

                                                                                  41. rocznicy strajku lubelskich kolejarzy

                                                                                  w Lublinie

 

 

 

Szanowny Panie Przewodniczący!

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych do byłej Lokomotywowni Lublin, pod pomnik Doli Kolejarskiej, aby uczcić 41. rocznicę pamiętnego strajku. Łącząc się z Państwem w uroczystym świętowaniu, składam wyrazy szacunku weteranom Lubelskiego Lipca 1980 roku. Gratuluję także twórcom i działaczom Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, która obchodzi 40-lecie powstania. Dziękuję całemu Państwa środowisku za ogromny wkład w zmagania o odzyskanie wolnej, suwerennej, demokratycznej Polski. Niech wręczane dzisiaj odznaczenia państwowe będą znakiem uznania dla Państwa zasług w służbie Niepodległej.

 

Wydarzenia, które się tutaj rozegrały i które rokrocznie wspominamy, zasługują na pamięć, a ich bohaterowie na wdzięczność całego naszego narodu. Zatrzymanie lubelskiego węzła kolejowego dało niezwykle silny impuls wystąpieniom strajkowym w regionie, które wkrótce rozlały się na cały kraj. Zapoczątkowana w tym miejscu pokojowa rewolucja „Solidarności” nie od razu przyniosła oczekiwany efekt. By utrzymać władzę, reżim komunistyczny posunął się do wprowadzenia stanu wojennego, pacyfikacji protestujących zakładów i krwawych zbrodni, masowych aresztowań, szykan i inwigilacji niepokornych. Wszelkimi środkami starał się stłumić wolnościowy zryw Polaków. To się jednak nie udało, bo siła zjednoczonego narodu, wola odzyskania swobód obywatelskich i przywrócenia godności ludzkiej pracy były większe niż przemoc i terror, którymi dysponował aparat bezpieczeństwa. Dekadę po Lipcu Lubelskim nasza Ojczyzna była znowu niepodległa.

 

Wspominając historię walki przeciw komunizmowi, myślimy o tych, którzy nie doczekali jej szczęśliwego końca. O ofiarach represji i niezwykle ciężkiej pracy, przypłaconych zdrowiem i przedwczesnym odejściem. Zastanawiamy się, czy dzisiejsza Rzeczpospolita urzeczywistnia w należytym stopniu wartości, za które tak wielu rodaków oddało życie. Bo pamięć o tych bohaterach naszej wolności, ale przede wszystkim myśl o następnych pokoleniach są dla nas, współczesnych, inspiracją do budowania Polski bezpiecznej, dostatniej, sprawiedliwej i solidarnej. Ponawiamy więc zobowiązanie do służby w imię tych ideałów, składając dzisiaj hołd lubelskim kolejarzom i wszystkim uczestnikom Lipca’80.

 

                                           

                                                                                  Z wyrazami szacunku

                                                                              Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
                                                                              Andrzej Duda

 

 

List został odczytany przez ministra Andrzeja Derę.

Poleć znajomemu