Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 11 lipca 2021

Do uczestników uroczystych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów

Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

 

 

Czcigodny Księże Prałacie!

Szanowni Państwo!

 

Obława Augustowska to niezwykle tragiczna i bolesna rana naszej historii, to największa zbrodnia popełniona na ziemiach polskich po zakończeniu II wojny światowej. Wzgórze Krzyży w Gibach jest upamiętnieniem Ofiar tej zbrodni i wstrząsającym symbolem. Jest nieustannym wołaniem o prawdę, sprawiedliwość i zadośćuczynienie.

 

Razem z Państwem pochylam głowę przed naszymi Rodakami, którzy walczyli o niepodległą Polskę i zostali zgładzeni z rąk sowieckich okupantów. Łączę się w modlitwie za spokój dusz Zamordowanych. Wspólnie zaświadczamy, że pamięć o Ich męczeństwie zawsze będzie trwać w naszej narodowej świadomości, przekazywana z pokolenia na pokolenie.

 

Ileż to razy w polskiej historii rodziny wypatrywały powrotu swych bliskich. Tych, którzy poszli
w bój za Ojczyznę, na wojnę w obronie polskich granic, do powstania, do leśnych partyzanckich oddziałów. Tych, których aresztowali żandarmi lub żołnierze najeźdźczych wojsk; tych, których wywieziono na katorgę, do obozów i łagrów, na mroźny Sybir. Jakże często wytęsknieni bliscy przepadali bez wieści i nigdy już nie powracali. Tutaj, w regionie Puszczy Augustowskiej, takich dramatów w ostatnich stuleciach było wiele. Wpisuje się w ten bolesny polski los również historia Ofiar Obławy Augustowskiej, przeprowadzonej w lipcu 1945 roku przez oddziały sowieckiej Armii Czerwonej i NKWD wraz z kolaboranckimi pomocnikami z komunistycznego aparatu bezpieczeństwa i milicji. Była to zbrodnicza operacja wymierzona w uczestników
polskiego podziemia niepodległościowego, intensywnie działającego na tych terenach. Jej istotę stanowiła nienawiść sowieckiego okupanta do tych, którym droga była idea polskiej wolności i suwerenności. Szokujące jest, że z ponad siedmiu tysięcy osaczonych i aresztowanych ogromnie wielu nigdy już nie powróciło do swych domów. Jesteśmy już obecnie pewni, że zostali oni zamordowani i pogrzebani w nieznanym do dziś miejscu.

 

Zdaję sobie sprawę, że każda kolejna rocznica Obławy Augustowskiej przejmuje serca Bliskich Ofiar głębokim smutkiem i bólem. Ciągle nie udało nam się odkryć całej prawdy i odnaleźć miejsc pochowku Zamordowanych. Ta zbrodnia bywa nazywana „drugim Katyniem” ze względu na bezwzględne okrucieństwo i skalę, lecz także dlatego, że nigdy nie pogodzimy się, by okrywała ją zasłona kłamstw, milczenia i uciekania przed odpowiedzialnością. Rzeczpospolita nie ustanie w poszukiwaniach, w wysiłkach dla godnego upamiętnieniaswoich bohaterskich obywateli. Dziękuję Bliskim Zamordowanych, działaczom Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, władzom samorządowym i wspólnotom za Państwa starania,
aby przybliżyć prawdę i sprawiedliwość.

 

Cześć pamięci Rodaków zgładzonych za Ojczyznę!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

 

List odczytał podczas uroczystości Minister Adam Kwiatkowski.

 

Poleć znajomemu