Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 21 października 2015

Prezydent wręczył nagrodę laureatowi Konkursu Chopinowskiego

  |   Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie

- Fryderyk Chopin, nasz największy kompozytor, napisał kiedyś, że słowo rodzi się z dźwięku. Dźwięk jest przed słowem. Chciałbym tak formułować i łączyć słowa jak zwycięzca potrafi łączyć dźwięki – powiedział prezydent Andrzej Duda w środę wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas Koncertu Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.


Konkurs wygrał pianista z Korei Południowej, Seong-Jin Cho, który z rąk prezydenta odebrał nagrodę główną i złoty medal.- Jestem oczarowany poziomem konkursu, tym wszystkim, co zapewnili nam wspaniali, młodzi artyści, którzy przyjechali do nas z całego świata. Ogromnie za to dziękuję. Dziękuję wszystkim, którzy w konkursie wzięli udział – podkreślił prezydent.

 

Zawracając się do laureatów Andrzej Duda powiedział: "Państwo grając rozsławiają z jednej strony swoje nazwiska, ale także swoje ojczyzny, które reprezentują, które są przez to podziwiane. Ale my wiemy doskonale, że w muzyce Chopina, w każdej nucie, która jest wygrywana tak pięknie jest Polska, jest to, co dla naszego kraju charakterystyczne, to, co jest jego tradycją, jest głębią polskiej kultury. A więc każdy z nich grając rozsławia także Polskę. I za to chciałbym podziękować bardzo gorąco, bo przynoszą chlubę swoją pracą, swoim artyzmem, także naszemu państwu".

 

Prezydent zaprosił na kolejną edycję konkursu za pięć lat.


Laureat głównej nagrody Seong-Jin Cho powiedział, odbierając nagrodę z rąk Prezydenta RP, że wciąż nie może uwierzyć w swoją wygraną. - Było dla mnie wielką radością, że mogłem grać Chopina w Warszawie dla polskich słuchaczy - dodał.
 

Prezydentowi towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda. Obecni byli także Szef KPRP Małgorzata Sadurska i ministrowie Krzysztof Szczerski i Wojciech Kolarski. Zobacz także: Finaliści Konkursu im. Fryderyka Chopina w Pałacu Prezydenckim

 

Podczas środowego wieczoru wręczono także pozostałe konkursowe nagrody - drugą nagrodę zdobył kanadyjski pianista Charles Richard-Hamelin; trzecią - Amerykanka Kate Liu, czwartą - Eric Lu (także USA). Piąte miejsce zajął Kanadyjczyk Ying (Tony) Yang, a szóste - rosyjski pianista Dmitry Shishkin, który jako jedyny z laureatów ze względu na stan zdrowia nie przyszedł na uroczystość rozdania nagród.


Wręczono też wyróżnienia przyznane przez jury konkursowe pod kierownictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, które otrzymali: Aljosa Jurinić (Chorwacja), Aimi Kobayashi (Japonia), Szymon Nehring (Polska) i Georgijs Osokins (Łotwa).

Organizatorem XVII Konkursu Chopinowskiego jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Imprezę patronatem honorowym objął Prezydent RP Andrzej Duda. (inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu