Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 października 2015

Belgijska Para Królewska z oficjalną wizytą w Polsce

  |   Powitanie na lotnisku w Warszawie Powitanie na lotnisku w Warszawie Powitanie na lotnisku w Warszawie Powitanie na lotnisku w Warszawie Powitanie na lotnisku w Warszawie Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania w Pałacu Prezydenckim Rozmowa Pary Prezydenckiej z Parą Królewską Ceremonia oficjalnego powitania w Pałacu Prezydenckim Ceremonia oficjalnego powitania w Pałacu Prezydenckim Ceremonia oficjalnego powitania w Pałacu Prezydenckim Rozmowy dwustronne Wypowiedzi dla mediów Wypowiedzi dla mediów Wypowiedzi dla mediów Wypowiedzi dla mediów Zakończenie ceremonii powitania w Pałacu Prezydenckim Zakończenie ceremonii powitania w Pałacu Prezydenckim Para Prezydencka przed Belwederem Śniadanie wydane przez polską Parę Prezydencką na część belgijskiej Pary Królewskiej Śniadanie wydane przez polską Parę Prezydencką na część belgijskiej Pary Królewskiej Śniadanie wydane przez polską Parę Prezydencką na część belgijskiej Pary Królewskiej Śniadanie wydane przez polską Parę Prezydencką na część belgijskiej Pary Królewskiej

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się we wtorek oficjalna wizyta w Polsce Króla Belgów Filipa i Królowej Matyldy. Polskę odwiedza również szef MSZ Belgii.

 

Przed południem Para Królewska spotkała się polską Parą Prezydencką, po czym odbyły się rozmowy pod przewodnictwem Prezydenta RP i Króla Belgów.

 

- Wierzę w to głęboko, że ta ważna wizyta belgijskiej Pary Królewskiej przyczyni się do intensyfikacji relacji – mówił po spotkaniu prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślał, jest duża szansa na rozwój relacji zarówno w obszarach ekonomicznych i gospodarczych, jak i w kwestiach współpracy naukowej czy wymiany młodzieży. - To rzeczywiście niezwykle istotne zwłaszcza na forum Unii Europejskiej, gdzie chcielibyśmy pogłębiać współpracę z naszymi partnerami – podkreślił prezydent.

 

Andrzej Duda dziękował Królowi Filipowi za to, że Polacy są dobrze przyjmowani i traktowani w Belgii. Przypomniał, że nasze dobre relacje sięgają lat trzydziestych XIX wieku, gdy Belgowie, podobnie jak Polacy w Powstaniu Listopadowym, walczyli o wolność i niepodległość. - To potem cały szereg kolejnych fal polskiej emigracji do Belgii z jednej strony, ale z drugiej to także walka żołnierzy generała Maczka o wyzwolenie kolejnych miast we Flandrii. To polska ofiara życia, która została oddana w czasie II wojny światowej za wolność społeczeństwa belgijskiego, za wolność Belgii jako państwa – przypomniał prezydent.

 

Jak zaznaczył, cieszy go, że ta pamięć jest cały czas żywa i powoduje dobrą współpracę pomiędzy naszymi narodami.

 

- Polska jest krajem bardzo dobrze znanym mnie i mojej żonie. Moja żona ma polskie korzenie. W Polsce czujemy się naprawdę jak w domu - powiedział Król Filip.  Dziękował prezydentowi i Polakom za przyjęcie w Polsce. - Cieszę się bardzo na naszą współpracę, która dotyczy wszelkich aspektów, wszelkich dziedzin życia - dodał belgijski monarcha.

 

Po rozmowach w Pałacu Prezydenckim belgijska Para Królewska złożyła wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

   

W pierwszym dniu wizyty w Warszawie Król Filip spotka się również z marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską, a także weźmie udział w seminarium "Innovation in Life Sciences" w siedzibie Polskiej Akademii Nauk.

   

Zobacz także: Toast wygłoszony przez Prezydenta RP podczas oficjalnego obiadu na cześć Belgijskiej Pary Królewskiej Prezydent: Jesteśmy sobie bliscy w wielu obszarach Późnym popołudniem we wtorek w belgijskiej ambasadzie miało miejsce podpisanie umów pomiędzy przedsiębiorcami i instytucjami naukowymi. Wieczorem belgijska Para Królewska wzięła udział w oficjalnym obiedzie wydawanym przez prezydenta Dudę i Pierwszą Damę. W środę Para Królewska wyda przyjęcie na cześć polskiej Pary Prezydenckiej.

   

Także środę Król Belgów spotka się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem oraz złoży wizytę w przedsiębiorstwie La Lorraine Polska w Nowym Dworze Mazowieckim. La Lorraine to belgijska firma zajmująca się produkcją pieczywa.

   

W drugim dniu wizyty król Belgów i prezydent Duda spotkają się z inwestorami. Po południu Para Królewska odwiedzi Centrum Edukacji Przyrodniczo - Leśnej Lasów Miejskich, gdzie przewidziane jest sadzenie pamiątkowych buków. Następnie król Belgów weźmie udział w seminarium na temat mobilności polskich i belgijskich studentów na Uniwersytecie Warszawskim, a także w seminarium "Sukcesy, które umacniają więzi: współpraca polsko-walońska".

   

Z kolei Królowa Belgów i Pierwsza Dama we wtorek odwiedziły Muzeum Chopina w Warszawie. W środę m.in. złożą wizytę w liceum im. Goethego w Warszawie i wezmą udział w konferencji "Przyjmowanie małego dziecka w żłobkach i przedszkolach. Wsparcie rozwoju autonomii dziecka". Królowa Matylda odwiedzi też Muzeum Historii Żydów Polskich.

   

W czwartek Para Królewska w towarzystwie Pary Prezydenckiej zwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego.  (inf. własna, PAP)   

 

Poleć znajomemu