Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 10 kwietnia 2021

Kraków. Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Prezydent stoi podczas mszy, widok na ołtarz   |   Kraków | 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Msza św. w krypcie na Wawelu Kraków | 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Msza św. w krypcie na Wawelu Kraków | 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Msza św. w krypcie na Wawelu Kraków | Prezydent złożył wieniec przed sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu Kraków | Prezydent złożył wieniec przed sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu Kraków | Prezydent przy tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem Kraków | Prezydent złożył wieniec przed sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu Kraków | Wypowiedź dla medió

Prezydent Andrzej Duda uczcił w Krakowie pamięć Ofiar katastrofy smoleńskiej. W krypcie wawelskiej Katedry została odprawiona msza święta, a następnie Andrzej Duda złożył kwiaty przed sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. 

 

– Jestem tu, żeby oddać hołd i uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonki Marii i wszystkich wielkich Polaków, którzy 11 lat temu zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, pełniąc swoje urzędy, wykonując swoje zadania państwowe, lecąc tam z głębokim przekonaniem, że czynią to dla Rzeczypospolitej, dla naszej Ojczyzny, dla pamięci o haniebnie pomordowanych w Katyniu przez sowietów polskich oficerach – powiedział później dziennikarzom Andrzej Duda.

CAŁA WYPOWIEDŹ >>

 

Zobacz także: Ministrowie KPRP upamiętnili ofiary katastrofy smoleńskiej Warszawa. Upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej – Prowadzeni sercem, prowadzeni miłością do Ojczyzny, prowadzeni poczuciem wspólnoty w tej wielkiej sprawie, jaką jest pamięć historyczna i jaką jest oddanie czci i hołdu bohaterom. I to było najważniejsze przesłanie tamtej misji – akcentował Prezydent.

 

 

 

Uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. Spoczęli oni w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. W krypcie znajduje się także tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Widnieje na niej łacińska sentencja Corpora dormiunt, vigilant animae (Ciała śpią, dusze czuwają).

 

Samolot specjalny Tu-154M, którym Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy lecieli do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się 10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny. W katastrofie zginęły także 94 inne osoby, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych oraz duchownych. 

 

 

Wspomnienie śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego>>

Wspomnienie śp. Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej>>

Wspomnienie śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego>>

Wspomnienie Pracowników KPRP, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej>>

 

Poleć znajomemu