Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 8 kwietnia 2021

Pożegnanie śp. Ks. Bp. Jana Purwińskiego

  |   Uroczystości pogrzebowe śp. Biskupa Jana Purwińskiego. Fot. Ambasada RP w Kijowie Uroczystości pogrzebowe śp. Biskupa Jana Purwińskiego. List Prezydenta Andrzeja Dudy odczytał Zastępca Ambasadora RP w Kijowie Michał Giergoń. Fot. Ambasada RP w Kijowie

W czwartek w Katedrze św. Zofii w Żytomierzu na Ukrainie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Biskupa Jana Purwińskiego. Zastępca Ambasadora RP w Kijowie Michał Giergoń odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do uczestników uroczystości pogrzebowych.

 

Zobacz także: Do uczestników uroczystości pogrzebowych śp. Biskupa Jana Purwińskiego Żegnamy dzisiaj wspaniałego kapłana, który całe swoje życie poświęcił służbie Kościołowi i wiernym na wschodzie, i gorącego polskiego patriotę, ogromnie zasłużonego dla zachowania dziedzictwa kulturowego dawnej Rzeczypospolitej” – napisał Andrzej Duda. Złożono również wieniec od Prezydenta RP.

 

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Episkopatu Ukrainy, przedstawiciele Kościołów: Grekokatolickiego i Prawosławnego, kilkudziesięciu kapłanów, przedstawiciele władz ukraińskich oraz rzesza wiernych zgromadzonych przed Katedrą Św. Zofii. Mszy pogrzebowej przewodniczył Ks. Bp. diecezji Kijowsko-Żytomierskiej Witalij Krywicki. 

 

Śp. Ks. Bp. Jan Purwiński urodził się w 1934 roku, duszpasterską działalność rozpoczął w Daugavpils w czasach komunizmu i prześladowań kościoła katolickiego w ZSRR. Ze względu na polskie pochodzenie został proboszczem w Indrce i Krasławiu, w parafiach zamieszkiwanych w większości przez Polaków. W 1991 r. Jan Paweł II mianował go biskupem ordynariuszem diecezji Kijowsko -Żytomierskiej.

 

Śp. Ks. Bp. Jan Purwiński swoją pracą przyczynił się do odrodzenia struktur diecezji, wspierał inicjatywy miejscowych Polaków, starał się, by na terenie kościoła wierni mogli modlić się w ojczystym języku. Za "wybitne zasługi dla polskiego kościoła na Wschodzie, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowej, za działalność na rzecz polskich mniejszości narodowych" został odznaczony przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.

Poleć znajomemu