Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 1 marca 2021

Rozmowa z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odbył dziś rozmowę telefoniczną z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.


Zobacz także: IX Szczyt Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin z udziałem Prezydenta RP [PL/EN] Andrzej Duda pogratulował chińskiemu przywódcy organizacji IX Szczytu Przywódców Państw Europy Środowo-Wschodniej i Chin (17+1). Polska postrzega tę platformę współpracy z Chinami, jako uzupełnienie relacji dwustronnych, które mają dla Warszawy znaczenie priorytetowe. Prezydent RP podkreślił, że jego osobisty udział w spotkaniu był potwierdzeniem woli utrzymana intensywnych relacji z ChRL, a także był praktyczną realizacją zasady, że wszystkie ważne wydarzenia dot. Europy Środkowej muszą odbywać się przy aktywnym udziale polskich władz.

 W zakresie relacji dwustronnych w rozmowie poruszono szereg zagadnień obejmujących współpracę gospodarczą i kwestie walki z pandemią koronawirusa.

 

Prezydent Andrzej Duda otrzymał zapewnienie chińskiego rozmówcy o dołożeniu wszelkich starań w celu realizacji ułatwień handlowych dla polskich eksporterów do Chin, szczególnie w branży rolniczej. Strona chińska przychylnie odnosi się też do postulatu uruchomienia szybkiej ścieżki dla polskich przedsiębiorców, którzy chcieliby odmrozić współpracę biznesową z partnerami chińskimi, oraz ułatwień w kontaktach dyplomatycznych. Powinno to  przyczynić się dalszego wzrostu wymiany towarowej pomiędzy naszymi państwami. Mimo pandemii wymiana ta osiągnęła w 2020 roku rekordową wielkość 40 mld dolarów. Dobrym krokiem w pożądanym przez polskie władze kierunku była deklaracja Przewodniczącego Xi Jinpinga, wygłoszona w trakcie ostatniego Szczytu Przywódców Państw Europy Środowo-Wschodniej i Chin, o gotowości zwiększenia w przeciągu najbliższych 5 lat importu towarów z regionu o wartości 170 mld USD.

Przywódcy rozmawiali również o znaczeniu polskiej infrastruktury transportowej, szczególnie kolejowej dla rozwoju handlu pomiędzy Europą i Chinami oraz o kwestii umowy inwestycyjnej UE – Chiny. Przewodniczący Xi zaprosił Prezydenta RP Andrzeja Dudę do złożenia wizyty państwowej w Chinach.

Na wniosek Premiera Mateusza Morawieckiego, Prezydent RP poruszył także kwestie współpracy polsko-chińskiej w zakresie walki z pandemią koronawirusa, w tym możliwości zakupu przez Polskę szczepionek wyprodukowanych w Chinach.

 

Kwestia ew. zakupu chińskiej szczepionki będzie przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym, niemniej Prezydent RP z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw COVID-19 globalnego dobra publicznego. Wskazał, że solidarność i współpraca międzynarodowa odgrywają kluczową rolę w działaniach na rzecz przezwyciężenia zdrowotnych i ekonomicznych skutków pandemii.

Poleć znajomemu