Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 28 sierpnia 2015

"Zależy mi, by polskie dzieci w Niemczech uczyły się języka polskiego"

  |   Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii w Niemczech Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii w Niemczech Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii w Niemczech Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii w Niemczech

Zależy mi, by polskie dzieci w Niemczech uczyły się języka polskiego – powiedział w piątek w Berlinie podczas spotkania z Polonią prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział propozycje dotyczące zmiany statusu nauczycieli języka polskiego za granicą.

 
Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polonii w Ambasadzie RP w Berlinie podczas jednodniowej wizyty w stolicy Niemiec. W przemówieniu do Polonii prezydent Duda powiedział, że ważnym elementem, który poruszył w rozmowie z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, było polskie szkolnictwo.
 
Podkreślił, że bardzo zależy mu na tym, by polskie dzieci w Niemczech uczyły się języka polskiego jako ojczystego, albo przynajmniej jako języka obcego. - To jest problem, bo zostało zapisane w traktacie, a nie do końca zostało zrealizowane – powiedział prezydent Duda.
 
Dodał, że zaapelował do prezydenta Niemiec, by swoim autorytetem wsparł te starania.
 
Dziękował polskim nauczycielom języka polskiego za pracę w Niemczech. Jak mówił, podczas kampanii wyborczej rozmawiał za granicą z polskimi nauczycielami. - Mówili mi, że czują się pokrzywdzeni tym, że (...) nie mają takiego statusu w Polsce, jaki mają nauczyciele pracujący w kraju – powiedział.
 
Prezydent ocenił postulaty nauczycieli jako słuszne. - Na pewno będę chciał o tym rozmawiać, na pewno będę składał w tym zakresie propozycje rządowi, parlamentowi – zaznaczył.
 
Dziękował Polonii za to, że stoi na straży prawdy historycznej, interesu Rzeczypospolitej i Polaków. - Możemy być dumni z naszej historii, to jest piękna historia. My nie mamy się czego wstydzić, ale nie powinniśmy pozwalać też, aby nas obrażano przekłamując historię – podkreślił.
 
- Dlatego dziękuję wszystkim tym, którzy interweniują, gdy gdziekolwiek - czy tu, w Niemczech, czy w innych miejscach na świecie - pojawia się określenie dotyczące obozów śmierci – nie będę go powtarzał, by go nie powielać – powiedział. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu