Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 23 lipca 2021

Tokio. Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich

  |   Tokio. Stadion Olimpijski. Reprezentacja Polski. Fot. Michael Kappeler PAP/DPA Tokio. Stadion Olimpijski. Reprezentacja Polski. Fot. PKOl

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w ceremonii otwarcia 32. letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. 

 

Największą sportową imprezę na świecie otworzył Cesarz Japonii Naruhito.

 

Oprócz polskiego Prezydenta na uroczystości obecni byli m.in. Pierwsza Dama USA Jill Biden i Prezydent Francji Emmanuel Macron. Z powodu pandemii COVID-19 na trybunach nie wzięli udziału kibice. Również udział sportowców w tradycyjnym przemarszu był ograniczony. 

 

Polską flagę nieśli pływak Paweł Korzeniowski i startująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska. Polskę będzie reprezentować 211 sportowców. Największa impreza sportowa potrwa do 8 sierpnia.

 

 

Prezydent został przyjęty na audiencji u Jego Cesarskiej Mości Cesarza Naruhito. Wcześniej Andrzej Duda spotkał się w Tokio z Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem.

 

Wczoraj, pierwszego dnia wizyty w Japonii, Prezydent odwiedził Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai, który w latach 20. ubiegłego wieku udzielił pomocy sierotom po polskich zesłańcach na Syberię, a następnie w Ambasadzie RP w Tokio uhonorował Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej prezesa Toyoty Takeshiego Uchiyamadę.

Poleć znajomemu