Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 26 maja 2021

Obchody Dnia Niepodległości Gruzji [PL/EN]

  |   Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji Tbilisi, Plac Wolności | Udział Prezydenta RP i Małżonki w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji

Para Prezydencka uczestniczyła w obchodach Dnia Niepodległości Gruzji. Prezydent Andrzej Duda był jedynym prezydentem innego kraju, który wziął w nich udział. Jako honorowy gość zagraniczny wygłosił swoje wystąpienie.

 

– W  Zjednoczonej Europie oraz w NATO jest wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić naszych przyjaciół ze wschodniej części Europy, pomieścić: Gruzję, Ukrainę czy Mołdawię – mówił Prezydent na Placu Wolności w Tbilisi.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

 

– Zwłaszcza w obliczu aktualnej sytuacji „polityka otwartych drzwi” Unii Europejskiej i „polityka otwartych drzwi” NATO muszą pozostać utrzymane – podkreślił. 

ENGLISH VERSION >>

 

 

Prezydent akcentował, że wolność, niepodległość, demokracja, szacunek i solidarność to także zasady przyświecające naszej współpracy. – Gruzini, czekamy na Was w Zjednoczonej Europie, bo od wieków jesteście częścią jej dziedzictwa. Gruzini, czekamy na Was w NATO, bo jesteście dumnym i dzielnym narodem, który zasługuje na bezpieczeństwo i na możliwość spokojnego budowania swojego dobrobytu – mówił Andrzej Duda.

 

Przekonywał, że Gruzja ma w Polsce przyjaciela, który na tej ścieżce będzie nadal ją wspierał.

 

Zobacz także: Tbilisi. Złożenie wieńca przed pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Prezydent wspomniał również śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który podczas swojej bohaterskiej misji, 12 sierpnia 2008 roku, przemawiał przed budynkiem Parlamentu po rozpoczęciu inwazji wojsk rosyjskich na Gruzję.

 

 

W 2021 roku Gruzja świętuje 30. rocznicę odzyskania niepodległości.

 

 

W czwartek zaplanowane są rozmowy polityczne Andrzeja Dudy z władzami Gruzji, w tym z Prezydent Salome Zurabiszwili. – Prezydent chce w trakcie rozmów potwierdzić polskie zaangażowanie w bezpieczeństwo regionalne zarówno dotyczące basenu Morza Czarnego, jak samej Gruzji i całego Kaukazu – podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

__________

 

W marcu br. Andrzej Duda odbył wideorozmowę z Prezydent Zurabiszwili – tematami była sytuacja wewnętrzna w Gruzji oraz współpraca dwustronna szczególnie w ramach euroatlantyckiej drogi Gruzji.

 

W 2018 roku Prezydent RP odwiedził Tbilisi, gdzie wraz z innymi przywódcami krajów Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział w obchodach 100. rocznicy proklamowania Demokratycznej Republiki Gruzji.

 

Andrzej Duda odwiedził Gruzję także w 2017 roku. Wraz z ówczesnym prezydentem tego państwa podpisał deklarację upamiętniającą 25-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją. W deklaracji zaznaczono m.in., że Polska w pełni popiera gruzińskie aspiracje do uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu