Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 25 maja 2021

Polonezköy. Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią

Para Prezydencka w otoczeniu innych osób idzie ścieżka na cmentarzu   |   Polonezköy | Para Prezydencka z wizytą na Polskim Cmentarzu Katolickim, gdzie spoczywa ok. 270 Polaków walczących za ojczyznę z okresu Wielkiej Emigracji, adampolskich osadników i ich rodzin Polonezköy | Para Prezydencka z wizytą na Polskim Cmentarzu Katolickim, gdzie spoczywa ok. 270 Polaków walczących za ojczyznę z okresu Wielkiej Emigracji, adampolskich osadników i ich rodzin Polonezköy | Para Prezydencka z wizytą na Polskim Cmentarzu Katolickim, gdzie spoczywa ok. 270 Polaków walczących za ojczyznę z okresu Wielkiej Emigracji, adampolskich osadników i ich rodzin Polonezköy | Para Prezydencka z wizytą na Polskim Cmentarzu Katolickim, gdzie spoczywa ok. 270 Polaków walczących za ojczyznę z okresu Wielkiej Emigracji, adampolskich osadników i ich rodzin Wizyta Pary Prezydenckiej w „Domku Pamięci Cioci Zosi”. To jeden z najstarszych budynków Adampola, poświęcony historii miejscowości i mieszkających w niej Polaków. Wizyta Pary Prezydenckiej w „Domku Pamięci Cioci Zosi”. To jeden z najstarszych budynków Adampola, poświęcony historii miejscowości i mieszkających w niej Polaków. Wizyta Pary Prezydenckiej w „Domku Pamięci Cioci Zosi”. To jeden z najstarszych budynków Adampola, poświęcony historii miejscowości i mieszkających w niej Polaków. Wizyta Pary Prezydenckiej w „Domku Pamięci Cioci Zosi”. To jeden z najstarszych budynków Adampola, poświęcony historii miejscowości i mieszkających w niej Polaków. Wizyta Pary Prezydenckiej w „Domku Pamięci Cioci Zosi”. To jeden z najstarszych budynków Adampola, poświęcony historii miejscowości i mieszkających w niej Polaków. Wizyta Pary Prezydenckiej w „Domku Pamięci Cioci Zosi”. To jeden z najstarszych budynków Adampola, poświęcony historii miejscowości i mieszkających w niej Polaków. Polonezköy | Para Prezydencka podczas spotkania z działaczami polonijnymi Polonezköy | Para Prezydencka podczas spotkania z działaczami polonijnymi Polonezköy | Para Prezydencka podczas spotkania z działaczami polonijnymi Polonezköy | Para Prezydencka podczas spotkania z działaczami polonijnymi Polonezköy | Para Prezydencka podczas spotkania z działaczami polonijnymi Polonezköy | Para Prezydencka podczas spotkania z działaczami polonijnymi Polonezköy | Para Prezydencka podczas spotkania z działaczami polonijnymi Polonezköy | Para Prezydencka podczas spotkania z działaczami polonijnymi Polonezköy | Para Prezydencka podczas spotkania z działaczami polonijnymi Polonezköy | Para Prezydencka podczas spotkania z działaczami polonijnymi Polonezköy | Para Prezydencka podczas spotkania z działaczami polonijnymi Polonezköy | Para Prezydencka podczas spotkania z działaczami polonijnymi Polonezköy | Para Prezydencka podczas spotkania z działaczami polonijnymi Polonezköy | Para Prezydencka podczas spotkania z działaczami polonijnymi Polonezköy | Para Prezydencka podczas spotkania z działaczami polonijnymi

W historycznej polskiej osadzie pod Stambułem – Adampolu (po turecku Polonezköy) Para Prezydencka spotkała się z mieszkającymi tu Polakami. To jeden z punktów programu drugiego dnia wizyty w Turcji. 

 

 

– Jestem wdzięczny za podtrzymywanie polskości, za kultywowanie tradycji, mowy dziadków i ojców, za bycie dumnym z tego, że jest się Polakiem. Z całego serca dziękuję Państwu, którzy poprzez swoją działalność tę polskość podtrzymujecie – mówił Andrzej Duda.
CAŁE WYSTĄPIENIE >>

 

Podczas spotkania Prezydent wręczył odznaczenia państwowe miejscowym działaczom polonijnym.

LISTA ODZNACZONYCH >>

 

 

W Adampolu Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda odwiedzili też „Domek Pamięci Cioci Zosi”, poświęcony historii miejscowości i mieszkających w niej Polaków. Dom Pamięci Zofii Ryży jest jednym z najstarszych budynków Adampola.

 


 

Para Prezydencka złożyła też wizytę na Polskim Cmentarzu Katolickim, na którym znajduje się m.in. około 270 grobów Polaków walczących za Ojczyznę, którzy przybyli do Turcji w okresie Wielkiej Emigracji.
 


 

Adampol – polska miejscowość w Turcji na północno-wschodnich obrzeżach Stambułu, po azjatyckiej stronie Bosforu – został założony 19 marca 1842 r. Inicjatorem był przywódca jednej z emigracyjnych frakcji po Powstaniu Listopadowym Adam Czartoryski.

 

Na początku lat 40. XIX w., pragnąc wesprzeć dość licznie przebywających również w Turcji polskich emigrantów, by przeciwstawić się rosyjskim wpływom na tym terenie i utworzyć drugi polski ośrodek emigracyjny, Adam Czartoryski wysłał nad Bosfor swojego współpracownika Michała Czajkowskiego. Wykupił on część terenów leśnych na północny-wschód od Stambułu, gdzie zaczęła powstawać polska wioska. Początkowo mieszkało tam kilkanaście osób, a 19 marca 1942 roku został poświęcony pierwszy powstały tam dom. Z czasem osada nazwana na cześć Czartoryskiego Adam-koj czyli Adamowa Wioska, w skrócie Adampol, zaczęła się rozrastać.

 

Miejscowość nosi obecnie oficjalną nazwę Polonezköy, chociaż już tylko najstarsi mieszkańcy mówią po polsku. Wójtem tradycyjnie zawsze zostaje Polak.

______________________
 

Dziś wieczorem w bazie wojskowej w Incirliku Para Prezydencka spotka się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który stacjonuje w Turcji w ramach misji NATO monitorowania bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego i Morza Śródziemnego. To najmłodszy polski kontyngent wojskowy. Uruchomiony został na początku maja i jest polską odpowiedzią na apel Turcji do sojuszników z NATO o wsparcie w związku z pogorszeniem się sytuacji bezpieczeństwa w regionie. (Inf. wł., PAP)

 

ZOBACZ TAKŻE: 

Poleć znajomemu