Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 23 sierpnia 2015

"Nie ma pokoju na świecie bez poszanowania prawa międzynarodowego"

  |   Wylot prezydenta z Warszawy do Tallina Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii

To niedopuszczalne, by argument potencjału gospodarczego czy militarnego rozstrzygał w relacjach międzynarodowych - oświadczył w niedzielę w Tallinie prezydent Andrzej Duda. Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves wskazał na Polskę jako lidera współpracy regionalnej na rzecz bezpieczeństwa.


- Podmiotowość musi być podstawą relacji międzynarodowych – mówił prezydent Polski w Muzeum Okupacji w Tallinie, gdzie z prezydentem Estonii wygłosili przemówienia związane z Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, przypadającym w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Jak mówił prezdent Duda, podmiotowość to niedopuszczanie do tego, by tylko argument jakiegoś potencjału, czy to gospodarczego, czy - nie daj Boże - militarnego, rozstrzygał w relacjach międzynarodowych. Podkreślał, że ojcowie UE chcieli sprawiedliwego porządku dla Europy. - Właśnie z partnerskiego punktu widzenia, bo przecież Unia, od samego początku, to nie były tylko kraje wielkie, to były także kraje mniejsze. Rzecz cała istniała w partnerstwie i w mądrym wykorzystaniu potencjałów, bo każdy kraj ma swój potencjał i każdy kraj ma swoje możliwości – powiedział prezydent.

Kolejna sprawa – jak mówił prezydent Duda – to poszanowanie prawa międzynarodowego. - Nie ma pokoju na świecie bez poszanowania prawa międzynarodowego, to jest sprawa jednoznaczna, nie wolno nam się zgadzać, kiedy to prawo międzynarodowe jest naruszane, kiedy naruszane są granice, kiedy naruszana jest suwerenność i niepodległość krajów. Tak się niestety znowu dzieje w Europie - powiedział.

Zdaniem polskiego prezydenta, trzeba nakłaniać w spokojny, ale zdecydowany sposób do powrotu do przestrzegania prawa międzynarodowego. - To wielkie zadanie, na razie nie w pełni udaje się je zrealizować, myślę że na przyszłość potrzebne są nowe rozwiązania i o tych nowych rozwiązaniach trzeba będzie mówić na forum UE, ale także na forum NATO - dodał. - Potrzebujemy z jednej strony mądrej dyplomacji, a z drugiej potrzebujemy wspólnoty i zgody w najważniejszych sprawach; o tę zgodę trzeba spokojnie zabiegać - przekonywał prezydent Duda.

- W ramach struktur NATO musimy dbać o nasze bezpieczeństwo, o to żeby było ono silniej zagwarantowane naszym narodom. Droga ku temu jest wytyczona, ale trzeba cały czas prowadzić działania, trzeba wzmacniać te rozwiązania, które już zostały zaakceptowane i teraz są wprowadzane, to także kwestia mądrej polityki. Jestem przekonany, że razem z prezydentem (Estonii) taką mądrą politykę będziemy mogli prowadzić - podkreślił prezydent Duda.

Jego zdaniem, współpraca w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest niezwykle ważna. - Chciałbym, żeby łańcuch, który nazwano "Łańcuchem Wolności", który stworzyliście, był kiedyś łańcuchem, który będzie sięgał od Morza Bałtyckiego, od Tallina, poprzez całą Europę Środkową, aż do Morza Czarnego i Morza Śródziemnego; to byłaby realizacja pewnego marzenia, wielkiej idei tworzenia i budowania wspólnoty - zaznaczył Andrzej Duda.

Polski prezydent podkreślił, że 23 sierpnia to dzień szczególny dla wielu narodów: Estończyków, Polaków, Łotyszy, Litwinów, Finów i Rumunów. Przypomniał, że te kraje zostały objęte paktem Ribbentrop-Mołotow. - Pakt Ribbentrop-Mołotow dzielił Europę, to pakt, który stał się tak naprawdę otwarciem bramy dla Hitlera do II wojny światowej to porozumienie tragiczne dla naszych narodów - zaznaczył.

Jak dodał, na zachodzie Europy nie mówi się wiele o pakcie Ribbentrop-Mołotow, m.in. o tym, że było to jaskrawe i jawne naruszenie zasad prawa międzynarodowego. - Pamięć i prawda historyczna jest niezwykle ważna, tylko ona pozwala budować dobre relacje pomiędzy narodami, nawet między którymi kiedyś dochodziło do niepokojów, do wojen"- przekonywał prezydent.

- Oddając hołd wszystkim ofiarom wydarzeń 1939 roku i lat następnych, tym którzy zginęli, ale także ofiarom deportacji, cierpień, chcę powiedzieć, że patrzę z optymizmem w przyszłość Estonii, Polski, Europy Środkowo-Wschodniej. Daliśmy wielokrotnie przykłady dobrej współpracy i bohaterstwa, dawajmy dzisiaj przykład tego, że można kreować dobre relacje w przestrzeni międzypaństwowej, międzyludzkiej. Niech żyje Polska i się rozwija, niech żyje Estonia i się rozwija, niech żyje nasz region Europy i cała Europa - oświadczył polski prezydent.

1, 2, NASTĘPNA

Lokalizacja

Poleć znajomemu