Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 31 października 2015

“Razem tworzymy wielką, polską wspólnotę”

  |   Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim Wizyta prezydenta na Śląsku Cieszyńskim

Z okazji 498. rocznicy Reformacji w Kościele Ewangelicko-Augsburskim prezydent Andrzej Duda wziął udział w sobotę w nabożeństwie.

 

Dziękując zaproszenie i możliwość modlitewnego spotkania w kościele ewangelicko-augsburskim w Starym Bielsku, prezydent Andrzej Duda podkreślał że wszyscy jesteśmy chrześcijanami i Polakami. - Tworzymy tą wielką, polską wspólnotę. I za to powinniście patrząc w pokolenia rodzin tu na Śląsku Cieszyńskim usłyszeć “dziękuję” od Prezydenta Rzeczypospolitej - mówił prezydent Duda.

 

Jak przypomniał, polskość, obok wiary, była przechowywana w tutejszych rodzinach przez pokolenia, także kiedy Polski nie było. - Przetrwał język polski i przetrwało to, co najcenniejsze, co pozwalało tutaj Polskę odbudowywać - mówił prezydent.

 

Dziękując Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu prezydent Duda przypomniał postać ks. bp Juliusza Bursche. - Ten wielki człowiek, wielki Polak z rodziny o niemieckich korzeniach, oddał życie za wiarę i za Polskę. Został zamordowany przez Niemców, był torturowany, ale nie poddał się nigdy - mówił prezydent wskazując, że w ten sposób zginęło wielu duchownych, którzy w tamtym czasie służyli wspólnocie.

 

- Za to, że jesteśmy tu razem dzisiaj, że mogę tu być z Państwem jako przedstawiciel Rzeczypospolitej, jako prezydent naszego wspólnego państwa, jestem ogromnie wdzięczny - mówił Andrzej Duda.

 

Zapowiedział, że będzie bywał w Wiśle, na Śląsku Cieszyńskim. - Możecie liczyć na wsparcie ze strony prezydenta - zapewnił.

 

Prezydent ofiarował kościołowi drewniany krzyż z napisem: "Z nadzieją płynącą z krzyża. Prezydent RP Andrzej Duda". Od wiernych otrzymał rzeźbę głowy orła.

 

Wcześniej prezydent z małżonką przyjęli w rezydencji na Zadnim Groniu w Wiśle duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Przed wizytą w Bielsku-Białej prezydent odwiedził też kościół luterański w Szczyrku-Salmopolu. Parafianom ofiarował kielich komunijny.

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu