Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 26 października 2015

Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

  |   Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

Prezydent wraz z małżonką odwiedził krakowskie II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego. Wziął tam udział w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej hrabiemu Janowi Szembekowi, polskiemu dyplomacie okresu międzywojennego, który był absolwentem tego liceum.

   

Andrzej Duda, który w latach 1987–91 był uczniem klasy humanistycznej tego liceum, powiedział, że to ważne wydarzenie o charakterze politycznym. - Jeżeli mówimy o polityce historycznej, to mówimy o tym właśnie, że ona przede wszystkim musi być skierowana do polskiej młodzieży - podkreślił.

   

Jak dodał, jest bardzo dumny z tego, że w szkole, którą ukończył, pamięć historyczna, wynikająca z długiej historii szkoły, jest tak starannie pielęgnowana. Zwrócił uwagę, że tablica ku czci hrabiego Szembeka to nie jest pierwsza tablica upamiętniająca wielkiego absolwenta II LO.

   

- Sam kilka lat temu jako minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostałem przez pana prezydenta wydelegowany, by towarzyszyć panu prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu, który uczestniczył w tej szkole w odsłonięciu tablicy upamiętniającej dwóch wybitnych ludzi polskiej dyplomacji okresu międzywojennego braci Edwarda i Rogera Raczyńskich - powiedział Duda. - Są też tablice upamiętniające generałów II Rzeczypospolitej, także absolwentów tej szkoły - mówił.

Zdaniem prezydenta jest niezwykle ważne, że takie tablice są odsłaniane, że młodzież uczestniczy w uroczystościach, że jest dumna z uczęszczania do szkoły o wielkiej tradycji.

   

Prezydent wziął też udział w uroczystości odznaczenia dyrektora II LO Marka Stępskiego Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyżem Małopolskim, za działalność na rzecz szkoły. - To dzięki temu, że ta szkoła jest tak prowadzona przez pana dyrektora, przez współpracujące z nim grono pedagogiczne, tu obchodzi się takie uroczystości, tu uczy się młodzież postaw - powiedział prezydent. Jak dodał, szkoła powinna nie tylko uczyć, ale też wychowywać, i ta szkoła wychowuje.

   

- W tej Rzeczpospolitej, którą chcemy naprawiać, o czym mówię wszędzie, chciałbym, żeby we wszystkich szkołach pamiętano o wybitnych absolwentach, którzy mogą stanowić przykład dla uczniów, którzy mogą stawać się wzorcem i postaw i realizacji ambicji. Niech te procesy wzmacniają się w całej Polsce, niech polityka historyczna w II LO trwa - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

 

Pierwsza Dama od października 1998 r. do 2015 roku pracowała w II Liceum Ogólnokształcącym jako nauczycielka języka niemieckiego.(PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu