Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 lipca 2021

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla Stefana Skielnika

Za wybitne zasługi w działalności polonijnej i kombatanckiej oraz wspieranie transformacji ustrojowej Polski Prezydent Andrzej Duda odznaczył działacza amerykańskiej Polonii Stefana Skielnika Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
 

Jak poinformował minister Andrzej Dera, Prezydent RP odznaczył Stefan Skielnika na wniosek ministra spraw zagranicznych.

 

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski został nadany za „wybitne zasługi w działalności polonijnej i kombatanckiej, za wspieranie transformacji ustrojowej Polski, za pomoc charytatywną polskim instytucjom kościelnym”.

 

Stefan Skielnik urodził się w 1925 r. w Gdyni. Podczas II wojny światowej walczył w szeregach holenderskiego i francuskiego ruchu oporu, armii generała Andersa, armii brytyjskiej i amerykańskiej. Od 1947 r. mieszka w USA, w stanie Delaware. Przez wiele lat prowadził firmę budowlaną.

 

Cieszący się w USA powszechnym szacunkiem i szerokimi wpływami Stefan Skielnik uznawany jest za nestora amerykańskiej Polonii. Od dekad działa w wielu organizacjach polonijnych w Delaware. Angażuje się w działalność charytatywną i organizuje pomoc dla szpitali, przedszkoli i innych instytucji w Polsce.

 

Stefan Skielnik bardzo zaangażował się w kampanię mającą przekonać amerykańskich kongresmenów do poparcia polskiego członkostwa w NATO. Dzięki jego aktywności Delaware było pierwszym stanem, którego obydwaj senatorowie poparli rozszerzenie Sojuszu o Polskę. Jednym z tych senatorów był Joe Biden, który w 2021 r. został prezydentem USA. Stefan Skielnik przez wiele lat był sąsiadem  Joe Bidena w miejscowości Greenville.(PAP)

 

Poleć znajomemu